Bu kanser grubunu mide, ince barsak, yemek borusu, pankreas, kalın barsak(kolon), rektum, anüs, pankreas, karaciğer ve safra yolları kanserleri, gastrointestinal stromal tümörler, gastreoenteropankreatik tümörler oluşturur.

Sindirim sistemi kanserleri geç belirti verir ve sinsi ilerler.Erken tanı dışkıda gizli kan testi ve düzenli kontrol çok önemli rol oynar. Vücutta gçrülen kanserlerin %20sini sindirim sistemi kanserleri oluşturur. İnsanların 5 veya 10 yıl aralıklarla dışkıda gizli kan testiyle kanser olmadan erken teşhis edilmesi mümkün. Karaciğer kanseri içinse Hepatit B ve C taşıyıcıları, yağlı karaciğeri olanlar ve aşırı alkol tüketenler en çok risk altında olanlardır.

EN SIK GÖRÜLEN SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERİ HANGİSİDİR?

Kalın barsak, mide, pankreas ve yemek borusu kanserleri en çok görülenlerdir. Bunların arasından en sık kalın barsak(kolon) kanseri görülür.

Kalın barsak kanserleri tüm kanserlerin %8’ini oluşturmakta olup erkeklerde akciğer ve prostat kanserinden sonra 3.sırada, kadınlarda meme kanserinden sonra 2.sırada yer alır. Lif ve posa oranı düşük gıda ile beslenenlerde, şişmanlarda, aşırı yağlı ve yanmış gıda tüketenler risk altındadırlar. Riskli yaşlar 40’lı yaştan sonrasında artarak görülür.

NELER MİDE KANSERİNE YOLAÇAR?

Midede bulunan H.pylori mikrobu enfeksiyonu, mide poliplerinin birkısmı, aşırı tuzlu ve yanmış gıdalar, ailesel kanser hikayesi, alkol ve sigara kullanımı, az meyve sebze tüketilmesi, asbestle uğraşan işçiler, kömür madeni, kauçuk, kereste işletmesinde çalışanlar risk grubundadır.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

1-Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmak

2-Egzersiz ve kilo koontrolü

3-sağlıklı beslenme

4-Hepatit B aşısı yaptırmak ve alkole mesafeli olmak

PANKREAS KANSERİ ERKEN TEŞHİS EDİLEBİLİNİR Mİ?

Son yıllarda ülkemizde pankreas kanser sıklığı artmaktadır. Bu kanser sinsi ilerler. Hiç ağrı vermeden ilerleyebilir. Pankreas kanserinde tarama testi yok. Erken tanı için en önemlisi insanlar şikayetleri olduğunda hekime başvurmalıdır. Yeni teknolojik ilaçlarla 10 yıl önceye göre iyileşme oranı %20 arttı.

SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kusma veya kanlı kusma,kabızlık, sarılık, karnın ortasında ya da üst kısmında rahatsızlık hissi, kilo kaybı, yemek sonrası mide ağrısı veya şişkinlik hissi, gaitanın siyah renk gelmesi, çabuk yorulma ve güçsüzlük, dışkıda kan, belirgin bir sebep olmaksızın dışkılama alışkanlığındaki değişmeler, gevşek dışkılama, alt bölge karın ağrıları belirtiisi olabilir.

ERKEN TEŞHİS İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Sinsi ilerleyen bu hastalıklar için en önemlisi korunma ve erken tanıdır. Bunun içinse yapılması gereken herhangi bir sindirim sistemi alışkanlık değişmesi durumunda bir hekime başvurmak ve sonrasında gerekli görüldüğünde mide ve barsağın endoskopik kamera ile görüntülenmesidir (gastroskopi ve kolonoskopi).

SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNİN TEDAVİSİ NASILDIR?

Son bilimsel ve teknolojik gelişmelerin altında birçok ileri dönem kanser olguları onkolojik tedavi prensipleriyle tedavi edilmektedir. Tedavi de cerrahi seçenekler sözkonusu olabildiği gibi, cerrahi, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi branşları birlikte hareket etmektedirler. Güncel tedaviler arasında cerrahi tedaviye ek olarak hormon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirici tedaviler(immunoterapiler), akıllı ilaç tedavileri yeralmaktadır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!