Silikonla bacak estetiği
Silikonla bacak estetiği

Bacak estetiği gittikçe artan estetik uygulamalardandır. Bacak ve uyluk bölgesindeki inceliklerin düzeltilmesi ve belirgin hatlar oluşması sağlanabilir. Bacak bölgesinin estetiğinin estetiği hem bayan hemde erkeklerde farklı amaçlar için uygulanmaktadır. Bacak estetiği ile bacakların orantısal ilişkisi düzeltilebilmektedir.

Bacak estetiği estetik amaçlarla yapılabildiği gibi doğumsal veya sonradan oluşan deformitelerin düzeltilmesinde de uygulanmaktadır.

Polio hastalığına bağlı bacaklarda kısmi ya da tam felce bağlı defromiteler, spina bifida denilen omurgalarda doğuştan defektlere bağlı gelişen deformiteler ve clubfoot denilen doğuştan olan ayakların içe döndüğü durumlarda da bacaklarda olan deformiteler bacağa silikon protez uygulamaları ile düzeltilebilmektedir.

Genel olarak bacak estetiği ile görünümü düzeltmek ve kendine güveni kazanmak doğumsal ya da sonradan olan deformiteleri düzeltmek ve daha orantılı bir görünüm elde etmek mümkün olabilmektedir.

Bacak estetiği baldır ya da uyluğa yumuşak silikon protezlerin uygulanması ile sağlanır. Silikonlar gastrokinemius denilen kasların üzerine konulur. Gastrokinemius kası baldır arka kısmında bulunun 2 bölümlü olan bir kastır. Bacağın iç ya da dış kısmına silikon konulabilir.

Bacak arka kıvrımında 3 cm lik bir kesiden silikon bacak iç kısmına yerleştirilir.

Bunun dışında uyluk bölgesinde özellikle uyluk iç kısmında olabilen düzensizlikler de yine silikon protezlerle düzeltilebilmektedir.

İyileşme dönemi kısa dönem ve uzun dönem olarak ayrılır. İlk 7-10 günde ev içerisinde kısa yürüyüşler yapılabilir ve bacaklar yüksekte kalacak şekilde yatılır. İlk 2 gün, günün büyük bölümünün yatakta geçirilmesi daha uygun olmaktadır. Kişisel ihtiyaçların giderilmesi kısa mesafeli yürümeye izin verilmektedir. Ortalama 10 gün sonra yavaş yavaş yürüme mesafesi artırılır ve 3 hafta sonra hemen hemen normal aktivitelere dönülür. Ameliyattan sonra ortalama 1,5-2 ayda vücudu zorlayıcı aktiviteler yapılabilir.

Bacak estetiği için yağ enjeksiyonları da yapılabilmektedir. Ancak yağların enjeksiyonu ile yeterince hacim elde etmek her zaman mümkün olamamakta ve enjekte edilen yağların önemli bir kısmının zaman içerisinde emilmesi söz konusu olabilmektedir.

Seçilecek yöntemin kişiye göre belirlenmesi daha uygun olmaktadır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!