Sigaranın vücuttaki tüm organlarda yaptığı ağır tahribatın önünü almak ve erkenden bu bağımlılıktan kurtulmak imkansız değil.

Ne kadar masum görünse de içimize çektiğimiz bir nefes sigara dumanı, 200'den fazla zehirli kimyasal içeriyor. Vücudumuzdaki tüm organlarda yaptığı ağır tahribatın sonucunda ise erken ve ağrılı bir ölüme yol açıyor.

Sağlığına önem veren, geleceğini ve sevdiklerini düşünüp bu bağımlılıktan kurtulmak için, "Ne yapmalıyım? Nasıl başarırım?" diyenler için, sigara bağımlılığından kurtulmanın yollarını Hisar İntercontinental Hospital Sigarasız Yaşam Polikliniği Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç anlattı.

SİGARA BAĞIMLILIĞI ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIK MIDIR?

Sigara bağımlılığının önlenebilir bir hastalık olduğunun ifade eden Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç, "Bu hastalığı önlemede en büyük etken ise sigarayı bırakma isteği ve iradesidir. Bağımlılık yapıcı bir maddeden kurtulmak her ne kadar güç olsa da imkansız değildir. Pek çok bağımlının zorlandığı nikotin yoksunluk belirtileri geçicidir ve yaklaşık 2-3 hafta sonrasında bu yoksunluk hissi minimum seviyeye düşer" dedi.

SİGARAYLA MÜCADELEDE UYGULANAN BİLİMSEL YÖNTEMLER NELERDİR?

Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç, sigarayla mücadelede uygulanan bilimsel yöntemleri ise şu şekilde sıraladı:

"Danışmanlık, genel sağlık durumu kontrolleri ve ön değerlendirme, sigaranın zararlarını gösteren check-up programları, karbonmonoksit(CO) ölçümü, uzman psikolog eşliğinde psikoterapi, bırakma esnasında zorlanan kişilere davranış terapisi, belli aralıklarla bireysel ve grup terapileri, 2, 4 ve 6. haftalardaki kontrollerle tedaviye uyum takibi."

Orhan Dalkılıç, sigarayla mücadelede uygulanan tıbbi müdahaleleri ise, "Reçeteli nikotin replasman ürünleri (nikotin sakızı, nikotin bandı, burun spreyi, nikotin kartuşu), Nonnicotine reçeteli ilaçlar" diyerek sıraladı. Dalkılıç önemli bir uyarıda da bulunarak, "Sigara bırakmada yararlanılan bir diğer yöntem olan ilaç tedavisinde, ilaçlar kesinlikle reçeteli olarak alınmalı ve hekim kontrolünde kullanılmalıdır" dedi.

SİGARA BIRAKIP BİRKAÇ GÜN SONRA TEKRAR BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNERİ

Sigarayı bırakmak isteyip de birkaç gün sonra tekrar başlayan tiryakilere de önerilerde bulunan Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç, "Bağımlılarda sigara bırakma girişimleri genellikle ilk birkaç gün sonrasında başarısızlıkla sonuçlandığında, artık bırakılamayacağı düşünülüp vazgeçilir ya da sigarayı azaltarak bırakma, light sigaraya geçme gibi yöntemler denenir. Ancak bu yöntemler tamamen etkisizdir. Kendi kendine sigarayı bırakmada zorlanan kişilerin profesyonel yardım alması, sigara bağımlılığından kurtulmanın en etkili yoludur" diye konuştu.

SİGARAYI BIRAK DEĞİŞİKLİKLERİ HİSSET

Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç, sigarayı bırakan bağımlıların vücutlarındaki ve psikolojilerindeki değişiklikleri hemen fark edebileceklerini belirterek, "Yıllarca sigara kullanıp sonrasında bu bağımlılıktan kurtulmayı başaranlarda hem vücut sağlığı hem de psikolojide çok fazla olumlu değişimler görülür" dedi. Orhan Dalkılıç bu değişiklikleri ise şöyle sıraladı:

"Sigarayı bıraktığınızda;

- İlk 20 dakikada nabız, kan basıncı, vücut ısısı normale döner.

- 24. saatin sonunda kanda karbonmonoksit gazı hızı azalır.

2 hafta - 3 ay sonrasında

- Efor kapasiteniz artar.

- Öksürük azalır ve 3 ay içinde kaybolur.

- Balgam miktarı 2 haftada yarı yarıya azalır.

- Soluk alıp vermeniz kolaylaşır.

- Koku ve tat alma duyularınız iyileşir.

- Bağışıklık sisteminiz güçlenmeye başlar.

- Kendinizi daha dayanıklı ve güçlü hissetmeye başlarsınız.

- Diş ve parmaklarınızdaki sarı lekeler kaybolur.

Yılda

- Kalp krizi geçirme riskiniz ilk günlerden itibaren azalmaya başlar, 1 yılın sonunda risk yüzde 50 azalır.

- Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı riski %30-50 oranında azalır.

- Kronik bronşit ve amfizem (KOAH) gibi solunum yetmezliğine yol açabilen akciğer hastalıklarının ortaya

çıkması engellenir. İlerleyen yıllarda solunum fonksiyonları iyileşir.

5. yılda

- Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası kanseri riski yarı yarıya azalır.

10. yılda

- Felç olma riskiniz 5-10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olanlarla aynı düzeye iner.

- Akciğer kanseri, ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek, pankreas kanseri riski azalır.

15. yılda

- Koroner damar hastalığı ve kalp krizi riski, hiç içmeyenlerinkiyle aynı dereceye iner."


İstanbul Göğüs Hastalıkları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!