SİGARA VE KANSER

Sigaranın sebebiyet verdiği birçok kanser ve hastalık vardır.Birkısmına değinirsek;

Akciğer, gırtlak, ağız, dil, dudak, diş eti, burun, bademcik, tükürük bezi, yutak, yemek borusu, böbrek, mesane, pankreas, mide, anüs, penis, vulva, rahim ağzı, karaciğer ve kan kanserleri.

Kulak,burun,boğazhastalıkları
Lökoplaki, eritroplaki, ağız içi tümörler, diş eti hastalıkları, diş çürüğü, nezle, sinüzit, anjin, bademcik iltihabı, larenjit, ses tellerinde nodül, polip gelişimi, lenfoid hiperplazi, akut orta kulak iltihabı, tekrarlayan orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikimi, horlama, Menier hastalığı, ani işitme kaybı, Reinke ödemi.

AltSolunumYoluHastalıkları
Kronik bronşit, amfizem, astım, küçük hava yolu hastalığı, pulmoner hipertansiyon, grip, ameliyat sonrası gelişen akciğer sorunları, soğuk algınlığı, akciğer kanamaları, romatoid artrite bağlı akciğer tutulumu, tüberküloz, uyku-soluk durması sendromu, sarkoidoz, aşırı duyarlılık zatürreeleri, Good-pasture sendromu, eozinofilik granülom, asbestoz, zatürree.
KalpHastalıkları
Kalp krizi, anjina, koroner yetmezlik, aritmiler, ani ölümler, faydalı kolesterolde azalma.

SindirimSistemiHastalıkları
Mideden yemek borusuna asit kaçağı, ülser, ülseratif kolit, kronik pankreatit, Crohn hastalığı kolon adenomları.

BeyinDamarHastalıkları
Beyin kanaması, beyin damarlarında tıkanıklık oluşması (trombüs), beyin damarlarına pıhtı atılması (embolizm), beyin damarlarında keseleşme (anevrizma), felçler.

ErkekÜremeSistemiHastalıkları
Kısırlık (sperm sayı ve kalitesinde azalma), prostat hipertrofisi, cinsel ilişkide sertleşme sorunu.

RomatizmalHastalıklar
Osteoporoz,Romatoid,artrit.
PsikiyatrikHastalıklar
Depresyon, şizofreni.

PeriferikDamarHastalıkları
Tromboanjiitis obliterans (Burger Hastalığı), kol-bacak, böbrek, mezenterik, iliyak atar damarları ile göğüs ve karındaki ana atar damarın keseleşmesi, damar sertliği, pıhtı oluşumu, damar iltihaplanması, toplardamarlarda pıhtı oluşumu, hipertansiyon.
CiltHastalıkları
Cilt buruşukluğu ve yüzdeki kırışıklıklar, saç ve tırnaklarda sarı renk değişikliği, yara iyileşmesinde bozulma, sedef hastalığı, ergenlik sivilceleri.
EndokrinHastalıklar
Şeker hastalığının kontrolünde güçlük, hormon bozuklukları, Grave's hastalığı, guatr.
BöbrekHastalıkları
Hipertansiyon, şeker hastalığına bağlı böbrek yetmezliği, glomerül hastalıkları, diyaliz sorunları.
GözHastalıkları
Katarakt

Bu hastalıklar tüm tıp camiasının hemfikir olduğu her birisi için yüzlerce kaynağın olduğu litaratürkitaplarda yerini almış , bilimsel gerçeklerdir.

Sigarada en zararlı maddeler nikotin, karbonmonoksit ve katran olup her 8 saniyede bir kişi içicilerin de yarısı ölmektedir

Her yıl 4 000 000 ölüm sigara nedeniyledir. Ülkemizde ise en az 70,000 kişiyi öldürdüğü hesaplanmaktadır

Akciğer kanseri, dünyada kanser ölümleri arasında birinci sırada yer almaktadır

ve Akciğer kanserinin %95i sigaraya bağlıdır

Pasif içiciler, sigara içen kişilerin yanında durarak 3.700 çeşit kimyasal gazdan zarar görmektedirler. Bunların büyük bir kısmı zehirlidir, geriye kalan kısmı da kanserojen benzopyrene ve formaldehyde gazlarıdır.

Kanserler,İnfeksiyonlar,Anatomik ve fizyolojik bozukluklar,Genetik bozukluklar,Allerjiye duyarlılık

Sigarayı içmemek! ayet ve hadiste! de manasınca bildirilir.

Ey İnsanlar ! Yeryüzünde bulunan gıdaların güzel ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin apaçık bir düşmanınızdır.” (2/168)

“Ebu Hureyre r.a.anlatıyor: "Resûlullah s.a.v., bir gün şöyle hitap ettiler: "Ey insanlar! Allah Teâlâ hazretleri tayyibtir (temizdir), tayyibten başka bir şey kabul etmez. Allah'ın mü'minlere emrettiği şeyler, peygambere emretmiş olduklarının aynısıdır. Nitekim Allah Teâlâ hazretleri: "Ey Peygamberler, Temiz/helal şeylerden yiyin, salih amel işleyin. Çünkü ben yaptıklarınızı hakkıyla bilenim" (Mü'minûn Suresi 51) emretmiş;

.

Pasif içicilerin kalp hastalığına bağlı ölüm oranı sigara dumanına maruz kalmayanlara oranla %30 daha fazladır.Sigara dumanı meme kanserine yol açan 20'den fazla madde içermektedir .Pasif içicilerin meme kanserine yakalanma riski %70 daha fazladır . Eşi sigara içen birisinin akciğer kanserine yakalanma riski %30 daha fazladır .

Havalandırma veya başka odada/bölümde sigara içmek çevresel sigara dumanını engellemez (3).

Yapılan çalışmalar havalandırma veya bölümüş bir mekanda sigara içmenin, sigara içmeyenlerin sigara dumanına maruz kalmasını engellemediğini göstermektedir. Yani evde balkonda veya ayrı bir odada veya işyerinde ayrı bir bölümde sigara içmek de sigara içmeyen çocuklara veya iş arkadaşlarına zarar vermektedir. Pasif içiciliği engelleyecek tek yöntem kapalı mekanlarda sigara içilmemesidir.

Ev içinde günde 1 paket sigara içiliyorsa ; Çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş gibi olup, Bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmaktadır.Ani bebek ölümü riski 2.5 kat

Bebeklerde kolik tarzı karın ağrısı 2 kat artmaktadır

Çocuklarda astım ve solunumsal enfeksiyon riski 2 kat artmakta ,Çocuklarda akciğer kanseri, kronik bronşit sıklığı fazlalaşmaktadır

Pasif içicilikten kaynaklanan 600 bin ölüm vakası, sigara kullanımının neden olduğu yılda 5,1 milyon ölüm vakasına dahil edildiğinde yıllık ölüm vakası sayısı toplam 5,7 milyona yükselmektedir.
Sonuç olarak sigara mutlaka bırakılmalıdır.Bırakamayanların!ACİL; profosyonel destek almaları önerilir.


Trabzon Aile Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!