SEZERYAN ile doğumun Avantajları: 1- Ne yazık ki,doğum eyleminin nasıl olacağı önceden tespit edilmediğinden başlangıçta normal seyreden bir doğum eyleminde her an bir problem yaşanabilir. Meselâ, -bebek sıkıntıya girebilir eylem uzayabilir hatta durabilir eylemin uzaması vaginaii nedeniyle bebek oksijensiz kala bilir.

2- Normal doğumun anne açısından önemli riski, doğum esnasında oluşa bilen yırtıklardır. Nadir yaşansa da ileriki dönemlerde dışkı tutamama gibi sorunlara yol açabilir.

3- Normal doğuma bağlı gelişebilecek mesane sarkması ilerleyen yaşamı süreci içimde idrar kaçırma şikâyetlerine yol açabilir.

4- Anne ve baba adayları için normal doğumun diğer bir dezavantajı ,doğum zamanının önceden tespit edilmemesidir. SEZERYAN ile doğumun Avantajları: Sezeryan için en büyük avantaj,bebek acısından riskleri en aza indirildiği doğum şekli olmasıdır. Yani,sezeryan aslında bebek için avantajlı olan bir doğum şeklidir.

SEZERYAN ile doğumun Dezavantajları:

1- Sezeryan bir ameliyattır. Karın boşluğuna girilir .Rahmin doktor tarafından açnarak doğurtulduğu bir doğum şeklidir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi bir batın ameliyatının ve narkozun içerdiği tüm riskleri içerir.

2- Annenin ameliyattan sonra kendisine gelmesi ve emzirmeye başlaması 1-2 saati bulmaktadır. Normal hayat döneminde 3-7 saat arasındadır. Bu süreçte tek başına ayağa kalkmada dahi zorluklar yaşanabilir.

3- Normal doğumda olduğu gibi, dikiş yerlerinde enfeksiyon oluşabilmektedir. Yazımın başında da ifade ettiğim gibi %100 risksiz ve %100 avantajlı ve de %100 tercih edilen bir doğum şekli ne yazık ki yoktur. Dolayısıyla fayda ve zarar dengesi doktor tarafından dengelendirilerek hastaya bilgi verilir ve ortak bir karara bağlınır.

Tüm anne adaylarına sağlıklı bir gebelik ve hayırlı doğumlar diliyorum. Sağlıcakla ve mutlu kalın...


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!