Normal Doğum için gerekli Şartlar Neler? 36. gebelik haftasına ulaşmış bir gebede;

- Bebek baş gelişimi olmalı
- Tahmini doğum ağırlığı 4000 gr. altında olmalı
- Plesanta yukarı yerleşimli olmalı (Yani bebeğin doğumda izleyeceği yola engel olmamalı.)
- Vaginal muayene ile çatı darlığı tespit edilmiş olmalı Bu durumlar sağlandıktan sonra, olağanüstü bir durum olmadıkça gerçekleştirebileceği konusunda hastayı bir hekim olarak bilgilendiririm. Tüm hastalarımla paylaştığım gibi gerçekleri buradada ifade etmek zorunluluğu hissederim kendimde. Normal doğum ,adı üstünde normal olan ve de arzu edilen ve de; doğal olan doğum şeklidir. Ancak daha önce normal doğum yapmış olan bayanlarda dahi doğum anında sezeryan hayat kurtarıcı olabilir.

HANGİ DURUMLARDA?
1- Miad aşımı dediğimiz tahmini doğum tarihi geçmiş olan gebeler ki ,bu gebelikte bebeğin suyu azdır ve anne karnında bebek sıkıntıya girebilir. (Kakasını yapabilir)
2- EMR olarak nitelendirilen durum ki, halk arasında buna "Erken su gelme si" denir. Doğum başlamadan anne karnındaki su azalmış ve tıpkı miad aşımında olduğu gibi bebek anne karnında sıkıntıya girmiş olabilir. Bizim amacımız suları gelen bir gebenin 24 saat içinde doğumunun gerçekleştirilmesidir.
3- Doğum esnasında kordonu sarkan veya bebeğin boynunda kordon varlığına bağlı olarak bebek kalp atımının azalması durumları da ,acil sezeryan için gerekli temel nedenler arasında yer alır.
4- Daha önceki doğumu sezeryanla gerçekleştiren hastalarda sezeryan oluş nedeni baz alınarak sezeryan planlanır.

NORMAL DOĞUMUN Avantajları:
1- Doğum fizyolojik olarak gerçekleştirildiği için, doğumdan birkaç saat sonra anne normal hayata geri dönebilir ve kısa sürede EMZİRMEYE başlar. Bu durumda hastanın hastane kalış süresi kısadır.
2- Anne-bebek arasındaki duygusal bağda daha kısa sürede kurulmuş olacaktır.
3- Doğum esnasında yaşanan stres nedeniyle ,bebek normal hayata daha çabuk adapte olur. Solunum sıkıntısı sezeryanla doğum gerçekleştirilen bebeğe göre daha az görülür.

NORMAL DOĞUMUN Dezavantajları :
1- Ne yazık ki,doğum eyleminin nasıl olacağı önceden tespit edilmediğinden başlangıçta normal seyreden bir doğum eyleminde her an bir problem yaşanabilir.
Meselâ,
-bebek sıkıntıya girebilir
-eylem uzayabilir hatta durabilir
-eylemin uzaması vaginaii nedeniyle bebek oksijensiz kala bilir.
2- Normal doğumun anne açısından önemli riski, doğum esnasında oluşa bilen yırtıklardır. Nadir yaşansa da ileriki dönemlerde dışkı tutamama gibi sorunlara yol açabilir.
3- Normal doğuma bağlı gelişebilecek mesane sarkması ilerleyen yaşamı süreci içimde idrar kaçırma şikâyetlerine yol açabilir.
4- Anne ve baba adayları için normal doğumun diğer bir dezavantajı ,doğum zamanının önceden tespit edilmemesidir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!