SEBZE VE MEYVELERİ NASIL TÜKETMELİYİZ

: Sebze ve meyveler, beslenmede çok Önemli bir yer tutan besin maddeleridir. Yalnız içerdikleri vitamin ve madenlerle değil, aynı zamanda içerdikleri selüloz maddesiyle de insan sağlığına Önemli bir katkıda bulunurlar. Sebze ve meyvelerde bulunan selüloz maddesi insanın sindirim sistemi tarafından sindirilemez. Bağırsaklarda sindirilmeden duran selüloz bağırsak hareketlerini uyararak bağırsakların boşalmasını kolaylaştırır. Yağdan zengin bitkilerin hücrelerinde yağ damlacıklarına da rastlanır. Sebze ve meyveler aracılığıyla günlük vitamin ve maden gereksiniminin önemli bir bölümü karşılanırken enerji ve protein gereksinimi tam karşılanamaz. Bu nedenle dengeli bir beslenme uygulayarak sebze, meyve, yağ, protein ve karbonhidrat içeren karışık bir beslenme uygulamak gerekir

.Sebze ve meyveler pişirilirken bazı Önlemler alındığında, onların besin değerlerinde büyük kayıplar ortaya çıkmaz.

 Bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

 a] Sebze ve meyveler yeneceğine ya da pişirileceğine yakın kesilmelidir. Böylelikle C vitamini kaybı önemli ölçüde önlenebilir. Kesilmeden önce yıkanmalıdır.

 b] Sebzeler pişirilirken kap içine yeterince su koymak, piştikten sonra da bu suyu atmamak gerekir.

 c) Sebzeler piştikten sonra uzun süre bekletilmemelidir.

 d) Patates kabuğu ile pişirilir. Kabuk daha sonra soyulur.

 e) Sebzeler pişirilirken soda eklenmemelidir.

TURFANDA YEMEYİN

 * Sebze ve meyveyi mevsiminde tüketin.Sebze ve meyveleri ilk çıktığı zaman değil, ucuzladığı zaman yiyin.turfanda yetiştirmek için hormonu da, inorganik gübreyi de kullanıyorlar.. Şunu unutmamak gerekir; en ucuz gıda en makbul gıdadır! Sbzeleri mevsiminde dipfrize atın ve  konserve kullanmayın! Çünkü mevsiminde hormon da, gübre de yoktur ve tamamen doğal yetişir.

 ÇOK YAPRAKLILARI SEÇİN

 * Yapraklı olan yiyeceklerin; lahana, kıvırcık, marul gibi sebzelerin, ilk 2-3 yaprağını atın. Çünkü ne kadar yıkarsanız yıkayın, hatta organik üretim bile olsa pestisiti (zararlı böcek önleyici ilaç) uzaklaştırmanız mümkün olmuyor.

 SİRKELEYİN

Sebze meyveleri mikroplardan arındırmak için sirkeli suda bekletin veya elma sirkeli sudan geçirin ya da elma sirkesi ile ovun.

 KIRMIZI YİYİN

 * Kırmızı turp, lahana, karnıbahar ve brokoliyi haftada iki kez ve  buharda pişirerek tüketmeyi tercih edin

                                                                                                                         SAĞLIKLI GÜNLER           Dyt.Uz.Suzan Gerdan


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!