Sağlıklı kadın için fiziksel aktivite

Sağlıklı kadın için fiziksel aktivite

SAĞLIKLI KADIN İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE

Beden sağlığı, sadece bilinçli yemekle değil bunun yanın da bilinçli fiziksel aktivite ile sağlanır. Ruh, beden ve zihin sağlığı, içiçe geçmiş bir bütünün parçalarıdır. Fiziksel aktivite, başta beden sağlığı için olan bir uygulama gibi görülse de vücutta salgılattığı hormonlar, biyokimyasal parametreler ve dolaşım sisteminde yaptığı değişiklikler gözönüne alındığında ruh ve zihin sağlığı için de gereklidir. 

Fiziksel aktivitenin yararları nedir?

İsleket ve kas sisteminde güçlenme, dayanıklılık ve esneklik sağlanması.

Vücudun enerji kaynaklarının harekete geçmesi.             

Kilo kontrolü sağlamak.

Stres ve kaygı durumunu azaltmak.

Depresif ruh halini azaltmak.

Uyku kalitesini arttırmak.                                                   

Kalp ve damar hastalıklarından korumak.

Diyabetten korumak.

Kanserden korumak.

Kaç çeşit egzersiz vardır? İki çeşit egzersiz vardır.

Aerobik egzersiz

Kas güçlendirici egzersiz

Aerobik egzersiz nedir? Kalp ve dolaşım sistemini çalıştıran fiziksel aktivitedir.

Aerobik egzersiz kaça ayrılır? Egzersiz şiddetine göre ikiye ayrılır:            

Orta şiddete: Kalp hızı artar, terleme başlar. Kişi orta şiddete bir aerobik egzersiz yaparken normal şekilde konuşabilir, ama şarkı söylemeyemez.

Yoğun şiddete: Kalp hızı o kadar artar ki kişinin konuşmak için durup nefes almaya ihtiyacı olur.

Kas güçlendiren egzersizler nelerdir? Normalden daha çok kas ve kemik çalıştıran egzersizlerdir. Kişinin bu tip egzersizden fayda sağlaması için, yaptığı uygulamayı artık tekrarlayamayacak kadar yorulacak noktaya gelmesi gerekir. Tabii ki bu nokta sürekli yapılan aktiviteler sonucu giderek daha da ötelenir.

Kas güçlendiren egzersizler ne işe yarar? Bu tip egzersizlerin, kasların gücünü arttırmaktan başka faydaları da vardır:

Kasları geliştirip kemik kaybını azaltmak. Örneğin, yoga, ağırlık kaldırmak, mekik çekmek gibi.

Vücud tonusunu arttırmak.

Vücudun daha iyi kalori yakmasını sağlamak.

Egzersiz sıklığı ne olmalıdır?     Fiziksel aktivitenin bu sağdığımız yararlarından faydalanmak için iki şekilde program seçebilirsiniz:

Haftada 150 dakika orta şiddette aerobik egzersiz ile beraber en az 2 gün kas güçlendirici egzersiz yapmak veya

Haftada 75 dakika yoğun aerobik egzersiz ile beraber en az 2 gün kas güçlendirici egzersiz yapmak.

Kilo kaybı için nasıl egzersiz yapılmalı? Burada asıl hedef kalori harcamak olduğundan haftada 300 dakika orta şiddet aerobik yapılmalıdır.

Gündelik aktivitelerimiz egzersiz sayılır mı? Günlük yaptığımız işe yürümek, bisiklete binmek veya bahçede çalışmak gibi fiziksel aktiviteler de egzersiz kabul edilir ancak sağlık adına yararlı olmaları için bunların orta şiddette aerobik egzersiz şeklinde ve en az günde 10 dakika sürecek şekilde uygulanmaları gerekir.

Spor güvenliği önemli mi?

Sağlıkta başlangıç noktamız ‘önce zarar vermeyeceksin’ anlayışıdır. Bu yüzden spor yaparken de güvenliğiniz ön planda olmalıdır. Kendinize uygun aktivite, uygun alet, güvenli ortam ve spora uygun donanımın mutlaka sağlanması gerekir. Yoksa, kaza geliyorum demez. Her zaman aşırıdan kaçınmalısınız. Isınma ve soğuma egzersizlerini mutlaka yapmalısınız.  

   Haydi şimdi plan, program ve uygulama zamanı…

Bu makale 14 Şubat 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Başak BAKSU, 1970 yılında İstanbul'da doğmuştur. İlköğrenimini Kayseri Ahmet Paşa İlkolulunda, orta ve lise öğrenimini İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi'nde tamamlamıştır. 1988-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini alarak 1994 yılında  tıp doktoru unvanı almıştır. Uzmanlık eğitimine dermatoloji alanında devam etme kararı alarak 1994 – 1995 yıllarında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi kadrosunda İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı'nda 9 ay, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 4 ay dermatoloji asistanlığı yapmıştır. Kadronun getirdiği sorunlar nedeniyle tekrar tıpta uzmanlık sınavina girmiş Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'nde asistanlık hakkı kazanarak 5 ay da orada çalışmıştır. Bu süreçte alan değişikliğine karar vererek tekra ...

Etiketler
Spor
Prof. Dr. Başak Baksu
Prof. Dr. Başak Baksu
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube