Rahim ağzı iltihabı (servisist)

Rahim ağzı iltihabı (servisist)

RAHİM AĞZI İLTİHABI (SERVİSİST) Servisit serviks dediğimiz rahim ağzının enfeksiyonu - iltihabıdır ve genellikle bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Cinsel olarak aktif kadınların çoğu yaşamları boyunca bu hastalıkla karşılaşırlar.

Genel olarak akıntı ve kasıklarda ağrı şikayeti ile kendini gösterebildiği gibi bazen belirti vermeyebilir. Kronik - tedavi edilmemiş servisit spermleri olumsuz yönde etkileyerek kısırlığa neden olabilir ve gebe bayanlarda ise erken doğum ve düşük nedeni olabilir.


Belirtileri: -Vajinal akıntı -Anormal vajinal kanama -İlişki esnasında ağrı -Kaşınma -Bel ve kasıkağrısı -İdrar yaparken yanma Nedenler: Servisitin en sık nedenleri arasında Klamidya , N. Gonerea ve Trikomonas sayılabilir. Bunun dışında irritan maddeler de iltihaba neden olabilmektedir.


Tedavi: Eğer neden irritan madde kullanımı ise bu maddelerin kullanımının kesilmesi ile olay geriler. Eğer mikroorganizma saptanırsa antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Bazen kronik vakalarda rahim ağzında halk arasında yara denilen servikal erezyon gelişebilir ve bu gibi durumlarda ilaç tedavisi yeterli olmayacaktır. Servikal erezyon ;koterizasyon (yakarak) , kriyoterapi (dondurarak) veya lazer ile (buharlaştırılarak) tedavi edilmektedir.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Korkut Arslan Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 39 makale yazdı.

Etiketler
Serviks
Op. Dr. Korkut Arslan
Op. Dr. Korkut Arslan
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube