Havaların ısınması, yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte buzdolabına asılı diyet programları yeniden uygulanmaya başlandı. Tabi kış boyu görmezden gelinen 'şu son 5 kilo' için artık zaman kısa. Bir iki ay içinde fit bir görünüm kazanmak çoğumuzun hedefi. Peki bu hedef için yapılanlar ne kadar gerçekçi? ne kadar sağlıklı ? ne kadar etkili?

Özellikle son yıllarda bel çevresi yağlanması çocuklarda dahi sıkça rastlanılan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yağlanma tipi kronik hastalık (şeker hastalığı, kalp hastalığı, karaciğer yağlanması gibi) risklerini de beraberinde getiren, hangi yaşta olursa olsun mutlaka önlenmesi gereken bir konudur. Detaylı sağlık kontrollerinden geçtikten sonra, kişiye özel düzenlenmiş sağlıklı bir diyet programına uyulduğu takdirde, iyi sonuçlar elde edilebilir. Sağlıklı ve doğru hazırlanmış diyet programları, kilo verme sürecinde baş roldedir. Ancak bazen belirgin biçimde kilo fazlası olmaksızın, belli bölgelerde birikmiş yağlanmalar kişileri rahatsız etmektedir. Bölgesel yağlanma sorunu olup obez olmayan bireylerin sadece diyet yaparak istenmeyen bölgede birikmiş yağı kaybetmeleri, vücut şekillerini istedikleri görünüme kavuşturmaları çoğu zaman mümkün değildir.

Genellikle kadınlar daha çok kalça bölgesinden erkekler ise göbek bölgesindeki yağlardan şikayetçidir. Erkeklerin ve kadınların farklı bölgelerden yağlanmasının nedeni hormonlardır. Diyet ve spor yaparak gitmeyen bölgesel yağ birikimleri veya genetik vücut tipinden kaynaklanan lokal yağların giderilmesinde, cerrahi olarak liposuction uygulamaları ( infrasonic tickle liposuction, lazer yardımlı liposuction vs) , cerrahi olmayan bölgesel incelmeye yönelik cihazların ( ultrason dalgası , akustik ses dalgası kullanılanlar, dondurma-cryo yöntemi vs) kullanımı yüz güldürücü sonuçları doğurur. Bu uygulamaların daha etkin ve kalıcı olabilmesi için, kişinin kendisine özel, yaşam tarzına uyan, aldığı uygulamaları ve maruz kaldığı cerrahi yöntemleri destekleyen ve ömür boyu devam ettirebileceği bir beslenme programına ihtiyacı vardır.

Görüldüğü gibi bölgesel yağlanma sorunu ile baş etmek çoklu bir çalışma gerektirmektedir. Beslenme ve diyet uzmanı tarafından hazırlanan kontrollü bir diyet programı, özellikle liposuction gibi cerrahi olarak yağ alma operasyonlarının başarısını büyük ölçüde etkilemektedir. Kişilerin ameliyat olmanın verdiği güvenle beslenme programlarını ihmal edip dengesiz veya yanlış beslenme yöntemlerini uygulamaları, her ne kadar vücutlarından yağ aldırsalar da yeniden yağlanma problemi yaşamayacakları anlamına gelmez. Diğer cerrahi dışı, odaklı ultrason dalgasının kullanımı , akustik ses dalgası veya cryolipoliz uygulaması gibi yöntemlerden tek başına mucizevi bir sonuç beklentisine girmek doğru değildir. Bölgesel yağ kaybı için ideal olan, hayat tarzı haline gelebilecek sağlıklı bir diyet programı ve uygun sporu belirleyip, tercihe göre ameliyatlı veya ameliyatsız, vücut şekillendirme yöntemleri ile, istenilen fit görünümü yakalamayı hedeflemektir.

Ameliyatsız vücut şekillendirme yöntemlerinin, kişinin problemine ne derece yardımcı olabileceği konusunda, gerçekçi davranılmalıdır. Ekip çalışmasının başarıyı artıracağı unutulmamalıdır. Beslenme ve diyet uzmanı , Estetik cerrahi uzmanı ve konusunda uzman spor hocaları bu ekibin vazgeçilmezleridir. Doğru tercihler ve uygulamalar, keyifli sonuçlara sağlıkla kavuşmamızı sağlar.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!