Saç prp tedavisi (platelet rich plazma)

Saç prp tedavisi (platelet rich plazma)

PRP Tedavisinin Gelişimi

 

PRP tedavisi, dünyada sürekli gelişme gösteren, merak edilen ve modern tıbbın gelişmesinde devrim yaratan bir tedavi yöntemidir.

 

Ülkemizde çok fazla bilinmeyen PRP, deri tabakasının gençleşmesi, yaraların iyileşmesi, akne izleri ve saç dökülmesinde uygulanan alternatif bir yöntemdir.

 

PRP (Platelet Rich Plazma) trombosit zengin plazmadır. Ayrıca otolog kan konsantrasyonu olarak da bilinir. Trombositler, dokuların iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli bir rolü olan özel bir kan hücresidir.

 

P.R.P Saç Tedavisi Nedir? (Platelet Rich Plazma)


 

PRP tedavisi ile zayıflayan, ölmeye başlayan saç kökleriniz ve tüy haline gelen saç telleriniz canlanarak saçlarınız eski sağlığına kavuşur.

 

P.R.P. tedavisi (Platelet Rich Plazma) kendi kanınızın özel işlemlerden geçirilerek akyuvarları ile trombositlerinin ayrılması sonucunda elde edilen iksirin seyrelmiş ya da saçsız olan bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. PRP Uygulamaları hastane ortamında gerçekleştirilir.

 

P.R.P. tedavi yöntemi uzun yıllardır Avrupa ve Uzakdoğu’da uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uzmanlar saç dökülmesi sorunu yaşayan ve saçlarında incelme ya da seyrelmeler başlamış kişilere PRP tedavisini önermektedirler. Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan PRP tedavisi sayesinde saç yenilenmesinde çok ciddi etkileri gözlenmiştir.

 

P.R.P. Tedavisinin Saça Uygulanması İşlemi

 

Önce saç sorunu yaşayan hastanın venöz kanından 10 cc alınır. Yani 1 çay bardağının 1/10′u kadar. Daha sonra santrifüj edilen kan beyaz ve kırmızı kan olmak üzere iki kısma ayrılır. Kırmızı kanda akyuvar, trombosit, pıhtılaşma faktörleri ve PGF’ler (Trombosit Büyüme Faktörü) bulunur. Kırmızı kan özel bir işleme tabi tutulur ve seyrelmiş ya da saçsız bölgeye napaj yöntemiyle enjekte edilir.

 

Bu uygulamanın temeli doku yenilenmesine dayanmaktadır ve toplam 30 dakika sürmektedir. Bu süre içerisinde herhangi bir acı ya da iz oluşmamaktadır.

 

PRP Tedavisinin Süreci

  • Toplam 3 ayda ve her ay bir kez olmak üzere prp tedavisi işlemi hastane ortamında uygulanır.
  • Uygulamanın daha kalıcı olması için prp saç tedavisi sonrasında her yıl bir defa uygulanması yeterlidir.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Serkan Aygın

Uzm. Dr. Serkan AYGIN, 1968 yılında Konya Ereğli’de doğmuştur. 1985 yılında Konya Erkek Lisesi'ni bitirmesinin ardından aynı yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girmiş ve tıp eğitimine başlamıştır. 1991 yılında eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1992- 1995 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Farmakoloji ihtisasını yapmıştır. 1995 yılında Vakıf Gureba Hastanesi'nde Dermatoloji ihtisasına başlamıştır. 1997 yılında ise Ege Üniversitesi Dermatoloji Kliniğinde “Dermatolojik Cerrahi” eğitimi almış olan Dr. AYGIN, 1999 yılında Dermatoloji Uzmanı olmuştur. İhtisasının ardından Vakıf Gureba Hastanesi Dermatoloji Kliniğinde uzman olarak görev yapmaya başlayan Uzm. Dr. Serkan AYGIN, 2000 Vakıf Gureba Hastanesi'nde “Saç Hastalıkları Polikliniği'ni kurmuştur. 2001 yılında ise Med Hair Saç Ekim Merkezi'ni ...

Etiketler
Prp tedavisi
Uzm. Dr. Serkan Aygın
Uzm. Dr. Serkan Aygın
İstanbul - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube