SAÇ EKİMİNDE PRP KULLANIMI

Saç Ekimi 1990'lı yıllarda popüler olmaya başlamış ve 1995 yılında ülkemizde uygulanmaya başlamıştır.

Son yıllarda FUE ile yapılan işlemlerde yüksek sayıda saç kökü miktarlarının nakledilmesi tek seansta memnuniyet verici sonuçlar ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle işlem sonrası konfor açısından getirdiği kolaylıklar, işlem sonrası ağrı ve gerginlik olmaması, ensede kalan cerrahi bir iz bırakmaması ile FUE kısa sürede herkes tarafından yoğun talep edilen bir teknik haline gelmiştir. Ancak bu başarı bazen çeşitli dolaşımsal problemleri de beraberinde getirebilmektedir.

PRP(Platelet Rich Plazma) doku iyileşmesindeki rolüyle bir çok Tıp dalında tedavilerdeki yerini almıştır.Özellikle yaralanmalarda ve spor sakatlıklarında dokuyu normalden 2 kat hızla iyileştirmesi dikkat çekmektedir.

Saç ekimi işleminde de 3 önemli alanda bize yardımcı olmakta:
  • Alınan Saç köklerinin uzun süre canlı kalması ve zarar görmemesi
  • Saç alınan bölgelerin hızlı ve izsiz iyileşmesi
  • Bölgedeki ince ve cansız saç follikülerini stimüle ederek camlandırmak.
Saç ekiminde uzun yıllardır çözülemeyen en önemli problem ekilmek üzere çıkarılan saç köklerinin canlılığını yitirmeden ve zedelenmeden tekrar ekilmesidir.PRP kullanımının en önemli avantajı özellikle saç köklerinin uzun süre nemli kalmasını sağlamak,oksijenlenme ve asit alkali değişiminden en az şekilde etkilenerek,en az hasarla ekildiği yerde hızlıca dolaşımından beslenmesini sağlamaktır.

PRP içerdiği 9 ana büyüme faktörü ile hem dış ortamda saç kökünün sağlam kalmasını sağlamakta hem de ekildiği yerde içerdiği yeni mikrodamar oluşturcu büyüme hormonuyla kısa sürede saç köklerinin oksijen ve besin alımını sağlamaktadır.
Ayrıca hastada eğer FUT tekniği(Cerrahi) ile saç ekimi yapılmak istenirse de ensede kalan izin azaltılmasında da oldukça fazla yardımcı olmakta ense de kalan cerrahi çok azalmaktadır.

FUE tekniğinde ise enseden alınan ortalama 3000 saç kökünün bıraktığı 0.8mm çaplı deliklerin hızla iyileşmesi ve ense de iz kalmamasını sağlamaktadır.

Diğer yandan ense bölgesinde çıkarılırken kırılarak cilt içinde kalan saç köklerinin olabilmektedir.Eğer böyle saç kökleri mevcutsa bunlarınyeniden canlanarak bölgede büyümesini PRP provoke eder ve bu saçlar saç alınan yerlerden çıkmaya başlar.

Ayrıca ekim yapılan bölge seyrek ve cansız saçlar mevcutsa bu saçların da canlanmasına ve uzumasına PRP oldukça yardım etmektedir.
Bunun yanı sıra PRP sizin kendi kanınızdan elde edildiği için herhangi bir yan etkisi yoktur ve alerji yada herhangi bir reaksiyona neden olmaz.
Bu nedenle yüksek güvenlikle ve rahatlıkla herkeste kullanılabilmektedir.

Merkezi Amerika'da bulunan Uluslar arası Saç Cerrahları Birliği(www.ishrs.org) yayınladığı bilimsel çalışma ile üyesi olan doktorlara Saç ekim işlemi esnasında PRP'nin kullanılacağını açıklamıştır.

Ülkemizde de bir çok estetik işlem ve saç problemlerin de PRP kullanılmaktadır.

İstanbul Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!