Saç Ekimi
Saç ekimi saçı restore etmenin en etkili yoludur. Saç ekimi cerrahisinde başın arka ve yan kısımlarından saç alınır ve saç dökülen bölgeye taşınır. Nakledilen saçlar bu alanda büyümeye devam eder.

Saç dökülmesi olan ama başın arka ve yan tarafında yeterli saçları olan bireyler, saç nakli ameliyatı için harika adaylardır. Saç ekimi yıllar içinde çok fazla gelişme göstermiş ve daha doğal sonuçlar elde edilebilir hale gelmiştir.
Modern saç ekimi cerrahisi rahat, öngörülebilir ve doğal görünümlü sonuçlar sağlar. Saç kaybı, ömür boyu süren uzun bir süreçtir. Çoğu erkek de erkek tipi kellik yaklaşık 40-45 yaşına kadar gelişecektir. Bundan sonra, yaşlanma süreci içinde saç dökülmeye ve zayıflamaya devam edecektir. Modern teknikler sayesinde saç nakli cerrahisi uzmanları daha çok saç (greft) nakledebilmektedir. Böylece hedeflenen sonuç için gerekli olan prosedür sayısı azalmaktadır.

Saç ekimine hazırlıkta ne yapılır?
Saç ekimi işlemine başlamadan önce, plastik cerrah tarafından saç dökülmesi geçmişiniz ve kafa cildiniz detaylı olarak incelenecektir. Saç dökülmesi tedavisinde sizin için en etkili ve uygun seçenek belirlenecektir. Eğer saç ekimine karar verilirse; doktorunuz tarafından genel sağlık durumunuz, yaşınız ve saç kaybınızın derecesi, verici alandaki saç kalitesi ve miktarı ile nihai kozmetik hedefiniz değerlendirilecektir. Herhangi bir saç ekimi işlemi planlanırken gelecekte olabilecek saç dökülme ihtimali gözönüne alınır.

Saç ekimi süreci nasıldır?
Saç nakli sürecindeki ilk adım saç çizgisi tasarımıdır. Doktorunuz tarafından kafa cildi üzerinde saç çizgisinin nasıl olacağı ile ilgili bir planlama yapılacaktır. Sonrasında verici alan hazırlanır. Kafanın ekim yapılacak kısmı ile saçların alınacağı bölge lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur, istenirse birlikte sedasyonda yapılabilir. Genellikle işlem sırasında hissedeceğiniz tek rahatsızlık bu işlem olup bir veya iki dakika sürer.

Saç ekim yöntemleri nelerdir?

FUT (Foliküler ünite transplantasyonu) ve FUE (Foliküler ünite ekstraksiyonu) olmak üzere iki farklı saç ekim tekniği vardır.

Foliküler ünite nedir?
Foliküler ünite doğal olarak insan kafasında bulunan 1 ila 4 saç telinin oluşturduğu gruptur. Her foliküler ünite yağ bezleri, sinirler, küçük kas ve zaman zaman ince kıl içerir. Saç ekimi sırasında kafanın arkasından değişik teknikler ile alınan foliküler üniteler ön taraftaki açıklıklara ekilir. Optimum saç büyümesini sağlamak için foliküler üniteler bir bütün olarak nakledilir. Ekim yapılacak bölgeye 1,2,3 veya 4 saç teli içeren üniteler ekilir. Birbirine yakın olarak foliküler üniteler ekilir ve böylece daha doğal ve sık saç görünümü elde edilebilir.

FUT: Foliküler Ünite Transplantasyonu Yöntemi İle Saç Ekimi

Saç ekimi sırasında kafanın arkasından saç içeren bir şerit alınır ve bu bölge saçlar içinde gizlenecek şekilde dikişler ile kapatılır. Dikişler yaklaşık 10 gün içinde alınır. Kafanın arkasında saç içinde kaybolan bir ize neden olur. Alınan saç içeren şerit büyütme altında 1 ila 4 saç teli içerecek şekilde saç kökleri korunarak foliküler ünitelere ayrılır. Böylece ekim yapılan yerde yaşayabilme ihtimalini artırır. Sonrasında saç ekimi yapılacak alana aletler yardımıyla küçük delikler açılır ve buralara hazırlanan saçlar (foliküler üniteler) ekilir. Saç çizgisinin ön kısmına 1 – 2 saç teli içeren greftler arkalara ise daha fazla saç teli içeren greftler yerleştirilir. Ekim sırasında doğal bir görüntü oluşturmak için saç ekim şekli ve yoğunluğuna çok dikkat edilir. İşlem ekilen saç miktarına bağlı olmakla birlikte genellikle 4 ila 6 saat sürebilir. Eğer çok daha fazla miktarda greft ekilecek olursa 8 – 9 saate uzayabilecektir. Bu sırada uyanık olduğunuz için birşeyler içme veya yeme imkanınız olacaktır.

Sadece küçük bir pansuman ile kafa arkasındaki dikiş bölgesi kapatılacak, birkaç gün sonrasında saçın yıkanması mümkün olacaktır. Hastaların çoğu bir veya iki gün içinde normal aktivitelerine dönebilmektedir. Saç ekimi yapılan alanda 5 ila 7 gün içinde dökülen kabuklanmalar olabilir.

FUE: Foliküler Ünite Ekstraksiyon Yöntemi İle Saç ekimi

Daha yaygın bilinen adıyla FUE yönteminde tek tek saç folikülleri kafanın arkasından özel aletler yardımıyla alınır. Alınan bölgede kesi ve dikiş olmaz. Sonrasında saç ekimi yapılacak alana aletler yardımıyla küçük delikler açılır ve buralara hazırlanan saçlar (foliküler üniteler) ekilir. Saç çizgisinin ön kısmına 1 – 2 saç teli içeren greftler arkalara ise daha fazla saç teli içeren greftler yerleştirilir. Ekim sırasında doğal bir görüntü oluşturmak için saç ekim şekli ve yoğunluğuna çok dikkat edilir. İşlem ekilen saç miktarına bağlı olmakla birlikte genellikle 4 ila 6 saat sürebilir. Eğer çok daha fazla miktarda greft ekilecek olursa 8 – 9 saate uzayabilecektir.
Klasik FUT yöntemine göre farkı ve avantajı kesi olmadan greftlerin alınması ve buna bağlı yara izi, uyuşukluk şikayeti olmamasıdır. Ayrıca farklı alanlardan ve daha fazla greft alınabilmektedir.

Sadece küçük bir pansuman ile kafa arkasındaki verici alan kapatılacak, birkaç gün sonrasında saçın yıkanması mümkün olacaktır. Hastaların çoğu bir veya iki gün içinde normal aktivitelerine dönebilmektedir. Saç ekimi yapılan alanda 5 ila 7 gün içinde dökülen kabuklanmalar olabilir. 2. seans gerekirse 3 ila 5 gün içinde yapılabilir.

İyileşme dönemi nasıl? Ne kadar süre istirahat gerekli? Ne zaman egzersize devam edebilirsiniz?

Anestezinin etkisi geçtikten sonra, eve gitmeniz mümkün olacaktır. İşlem sonrasında dikkat edilecek noktalar, kullanılacak ilaçlar hakkında doktorunuz detaylı bilgi verecektir. Rahat bir ameliyat sonrası ve iyi sonuç için, işlem sonrasında istirahat etmeniz uygun olacaktır. Baş ve yüz bölgesindeki şişliği ve morluğu en aza indirmek için ilk birkaç gün baş yukarıda istirahat edilir ve aralıklı buz uygulanabilir. Gözlerin altında morarma olabilir ve birkaç gün içinde düzelecektir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ilaçlara cevap veren ağrı ve şişlik olabilir. Birçok hasta 1 hafta içinde işlerine dönebilmektedir. İyileşme döneminde ağır kaldırma ve çekme hareketleri gibi yorucu fiziksel aktivitelerden cerrahi sonrası 4 hafta boyunca kaçınmalıdır.

Saç ekiminin komplikasyonları nelerdir?

Komplikasyonları diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi nadir olup yara izi, enfeksiyon ve şişlik olabilir. Plastik cerrahınız olası komplikasyonlarda dahil olmak üzere beklenen sonuçlar hakkında detaylı bilgi verecektir.

Ne zaman ameliyatın kesin sonuçlarını göreceğiz?

Ameliyat sonuçları hemen işlem sonrasında görülecektir. Saç ekimi sonrası ekimi yapılan saçlar 2 ila 4 hafta içinde dökülür ve kalıcı saçların büyümesi 8 ila 12 hafta içinde başlar. Ortalama 6 ay içinde önemli miktarda saç büyümesi olur, ancak tamamen saçların büyümesi 9 ila 12 ayı bulabilir. Sadece bir ya da iki seans saç ekimi ile saç dökülmesi olan alanların tedavisi sağlanabilir.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!