Romatizmal hastalıklar eklemleri sıklıkla etkiliyor olsa da göz, kalp, böbrek, akciğer ve karaciğer gibi hayati öneme haiz organları etkileyebilir. Bir çok romatizmal hastalığın ya başlangıcında yada ilerleyen döneminde göz yakınmaları karşımıza çıkabilir.

Göz yakınmaları içerisinde en sık karşımıza çıkan bulgualr ise göz kuruluğu ve üveit olarak adlandırdığımız gözün iltihabi durumudur. Göz kuruluğu genellikle gözde yabancı cisim hissi, kum kaçmış hissi ve yanma batma ile kendini gösterir. Üveit ise biraz daha şiddetli bir durumdur. Gözde ağrı, bulanık görme, görme kaybı gibi ciddi durumlarla kendini gösterebilir.

Göz kuruluğu ve üveit dışında gözü etkileyen daha nadir durumlar da mevcuttur. Ani görme kaybı, göz kapağında düşüklük yada şiddetli gözde ağrı ve kısmi görme kayıplarıda diğer bulgular içinde sayılabilir.

Özellikle romatizmal hastalığı bilinen hastalarımızın göz yakınmaları durumunda doktorlarını bilgilendirmeleri hastalığın erken tanı ve tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır.


Gaziantep Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!