Rahim içi araçlar: spiral takılması
Rahim içi araçlar: spiral takılması

Değişik şekil ve büyüklükteki rahim içi araçlar (spiral) rahim içinde yabancı bir madde gibi reaksiyon yaratır. Bu sebeple spermin rahim içerisinden geçip yumurta hücresini döllemesini veya döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini engeller.

Koruyuculuğu %97-99 dur. Rahim içi araç takıldığı andan itibaren gebeliği önler ve 3-5 yıl koruma sağlar. Çıkarıldıktan hemen sonra gebe kalınabilir. Cinsel ilişkiyi ve emzirmeyi etkilemez. Ekonomik bir yöntemdir, yan etkisi azdır.

Rahim içi araç adetin 2.-5. günleri arasında uygulanır. Jinekolojik muayene ve ultrasonografiyi takiben rahim ağzı dezenfektan bir solusyon ile temizlenir. Rahim ağzı özel bir aletle sabitlenerek spiral rahim kanalından geçirilip rahim içine yerleştirilir. Bir kaç saniye süren bu işlem sırasında nadiren ağrı hissedilir. Eğer genital kanalda enfeksiyon varsa spiral enfeksiyon tedavi edildikten sonra takılmalıdır.

Spiral kullanımı ile adet miktarı artabilir, süresi uzayabilir. Adet sancılarına sebep olabilir. Hasta kişisel hijyenine dikkat etmelidir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!