Rahim içi araçlar (spiral, ria)
Rahim içi araçlar (spiral, ria)

Gebeliği önlemek için en yaygın olarak kullanılan pratik ve modern bir yöntemdir.Rahim içi araçlar halk arasında daha sık kullanılan tabiriyle “spiral” olarak bilinir..Halen piyasada farklı şekilde rahim içi araçlar bulunmaktadır.. Tüm RİA’ların ucunda bir ip bulunur. Bu ipin amacı RİAnın kontrolü ve çıkartılmasını sağlamaktır.

Spiral Nasıl Etki Eder?

RİA rahim içine yerleştirildiği andan itibaren burada yabancı bir madde olarak algılanır ve bölgede "enflamasyon" denilen bir reaksiyon oluşturur. Bu reaksiyon spermlerin yumurtanın yanına ulaşıp döllenme olmasını, döllenme olsa bile rahim iç duvar yapısını bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller.

Spiralin Yapısı

RİA çoğunlukla 'T' şekilli polietilen (plastik) yapıda üretilen, etrafında bakır telle sarılı ve rahim iç duvar yapısına uyacak bir alettir.. Alt uçta iki adet ip bulunur. Bu ipler aynı zamanda rutin kontroller sırasında spiralin kaymadığını ve olması gereken pozisyonda durduğunu da bize gösterir. RİA'ların hemen hepsinde polietilen gövde üzerinde baryum sülfat adı verilen bir madde kaplıdır. Baryum sülfatın amacı RİA'nın röntgen filmlerinde görülebilmesini sağlamaktır.

Bazı spirallerde ise bakır yerine progesteron hormonu eklenmiştir. Progesteronlu RİA 'ların normal RİA'lara göre üstünlüğü kanama miktarını azaltmalarıdır. Çünkü diğer tüm spiraller adet kanamasını özellikle takıldıktan sonraki ilk 3-4 ay boyunca arttırlar. Progesteronlu spirallerin en önemli dezavantajları ise daha pahalı olmalarıdır.

Spiralin Ne Kadar Süre Koruyucu Etkisi Vardır?

Spiralin (Ria)koruyuculu etkisi takıldığı anda başlar ve çıkarıldığı anda son bulur.Koruyuculuk süresi değişkendir. Ortalama 5- 10 yıl koruyuculuk süreleri vardır.Koruyuculuk oranları oldukça yüksektir.Spiralle taktırıp korunan kadınların, takılan spiralin koruyuculuk etkisini daha uzun süre kullanabilmeleri için, her yıl rutin kontrollerini yaptırmaları gerekir.Takılımı ağrı vermeyen bir işlemdir. Doktor işlemden önce bölgeye az miktarda lokal anestezi uygulayabilir.

Spiralin koruyuculuk süresi içerdiği bakır ve progesteron miktarı ile orantılıdır. Her markanın farklı miktarda içerikleri olacağı için spiralin markasına göre farklı etkinlik süresi olacaktır. Ancak tüm ürünlerin en az 5 yıllık koruyucu etkisi vardır. Spiral düşükten, kürtajdan ya da doğumdan hemen sonra uygulanabileceği gibi sezaryen sırasında da uygulanabilir.

Spiral Ne Zaman Takılabilir?

Jinekolog muayene yaparak her hangi bir enfeksiyon yada rahmin uygun olup olmadığını araştırır.Spiral kadının gebe olmadığı kesinlikle bilinirse herhangibir zamanda takılabilir.Fakat genellikle adet döneminde takılması tercih edilir. Bu, adetin başı, ortası, sonu ve hatta adetten sonraki 1-2 gün içinde olabilir. Ayrıca bu şekilde her hangi bir gebeliğin olmadığından da emin olunmuş olur.

Takılmasının daha kolay olması nedeniyle adet kanamasının son günleri genel olarak tercih edilir

Spiral Kimlere Takılabilir?

Aktif genital enfeksiyonu olmayan kadınlar

Varis, migren gibi hastalıkları olan, sigara kullanan 35 yaş üstü ve her gün ilaç kullanamayan kadınlar

Lohusalık sürecini bitirmiş emziren anneler

Uzun süreli ve yüksek korunma oranı olan, ekonomik korunma yöntemi isteyen kadınlar

Spiral Kimlere Takılamaz?

Gebelik veya gebelik şüphesi olanlar

Bakır alerjisi veya Wilson hastalığı gibi Bakır metabolizması ile ilgili hastalığı olanlar

Rahmin doğuşdan veya sonradan gelişen yapısal bozukluğu olanlar: Rahmin içinde duvar olması, küçük ve kısa rahim veya çift rahim olması, rahmin iç duvarına yerleşmiş büyük myom veya polip varlığı.

Kanama bozuklukları veya kan hastalıkları nedeniyle tedavi görenler: İleri derece anemi veya trombositopenisi olanlar, antikoagülan tedavi alanlar.

Pap smear sonucu 'normal olmayanlar'

Jinekolojik kanser veya kanser şüphesi olanlar

Nedeni belirlenemeyen anormal uterin kanaması olanlar

Cinsel yolla bulaşan ve aktif genital bölge enfeksiyonu olanlar: Servisit, vajinit, endometrit gibi Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar: Kortizon kullanan veya kanser tedavisi görenler


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!