Rahim filmi [hsg] çekiminde teknik ve teknolojik yenilikler

Rahim filmi [hsg] çekiminde teknik ve teknolojik yenilikler

HSG (rahim filmi) incelemesi 50 seneden uzun süredir bilinmekte ve uygulanmaktadır. Buna karşılık son 20 yılda pek çok teknolojik ilerleme olmuş, buna uygun aparatlar üretilmiş ve yeni teknikler geliştirilmiştir. Söz konusu yenilikler şu başlıklar altında toplanabilir:

1-Dijital röntgen cihazları

2-C kollu dijital röntgen cihazları

3-Film banyosu ihtiyacını ortadan kaldıran termal veya lazer film baskı cihazları

4-Görüntülerin hekimlere bilgisayar ortamında gönderilmesini ve arşivlenebilmesini sağlayan dijital teknolojiler

5-Alerji riski düşük, yağ embolisi ve granülom oluşturma riski bulunmayan, osmolaritesi, viskositesi düzenlenmiş yeni nesil suda çözünebilir iyotlu kontrast maddeler

6-Kontrast maddeyi rahim boşluğuna veya doğrudan tüplerin içine doldurabilmek için geliştirilen ince, yumuşak, ucu balonlu veya balonsuz kateterler.

Bütün bu yenilikler, ağrısız rahim filmi çekimini mümkün kılmakla kalmamış, olumsuz yan etkiler çok azalmış, bazı komplikasyonlar ortadan kalkmış, gerek uygulamayı yapan hekimlerin gerekse hastaların maruz kaldığı radyasyon miktarları belirgin derecede düşmüş, film kalitesi yükselmiş, doğru teşhiş oranı yükselmiş, inceleme sayılarının artmasıyla birlikte birim maliyetler ve fiyatlar göreceli olarak düşmüştür. Yeni tekniklerin oldukça yüklü yatırım maliyetinin olmasına rağmen bir paradoks olarak eski teknik kullanılarak yapılan standart incelemelerin toplam birim maliyeti yeni tekniklerden daha ucuz olamamaktadır.

Sonuç olarak, rahim filmi çekimi için C kollu dijital röntgen cihazı bulunan ve yukarıda sayılan yeni teknikleri kullanan merkezler tercih edilmelidir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Cevat Bayrak Radyoloji

Yazar toplam 6 makale yazdı.

Etiketler
Rahim filmi nedir
Uzm. Dr. Cevat Bayrak
Uzm. Dr. Cevat Bayrak
İstanbul - Radyoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube