C kollu röntgen cihazıyla ağrısız rahim filmi [hsg]

C kollu röntgen cihazıyla ağrısız rahim filmi [hsg]

Rahim boşluğu içinde mevcut olabilecek yapışıklık, polip gibi patolojiler ile rahmin doğumsal anomalilerinin rahim filminde görülebilmesi, teşhis edilebilmesi için filmlerin rahmin tam karşısından çekilmesi gerekir.  Ne var ki rahim, kadın bedeninde genellikle öne veya bazen arkaya doğru kıvrıktır. İşte bu durumda C kollu röntgen cihazı hareket ederek tam rahmin karşısına geçer ve net görüntüler alabilmemizi sağlar.

C kollu röntgen cihazı yoksa,  rahmin ön yüzünden film çekebilmek için rahmi çengelli bir alet ile tutup aşağıya doğru çekmek ve düzleşmesini sağlayarak o şekilde görüntü almak gerekir. Aksi takdirde iyi bir film olmaz.

Rahmi tutup çekmeye yarayan çengelli alet (tenekulum) tek başına ciddi bir ağrıya neden olmamakla birlikte rahmin içine kontrast madde verilirken oluşabilen spazm ve şiddetli ağrıların en önemli tetikleyicisidir.

Rahim boşluğunu kontrast madde ile doldurmak için geliştirilen ince, yumuşak kateterler ile birlikte C kollu röntgen cihazının kullanılması çok kısa süren, ağrısız, kanamasız rahim filmi incelemesini mümkün kılmakta, hastaların ve uygulamayı yapan hekimin aldığı radyasyon dozu çok düşük olmakta,  komplikasyon ve yan etkiler azalmakta, sonuçlar da daha sağlıklı olmaktadır.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Cevat Bayrak Radyoloji

Yazar toplam 6 makale yazdı.

Etiketler
Hsg
Uzm. Dr. Cevat Bayrak
Uzm. Dr. Cevat Bayrak
İstanbul - Radyoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube