"Yenileme ve gençleştirme’ özelliği taşıyan ‘Ovarian PRP’ uygulamasını artık tüp bebek tedavisinde de kullanmaya başlandık.
Uygulamayla daha çok ileri yaşta olup, yumurtalık rezervleri oldukça azalan ya da menopoza giren kadınlarda yumurtalık aktivitesini yeniden başlatmayı hedefliyoruz.

YUMURTA GELİŞİMİNİ AKTİVE EDİYOR
Uygulama sayesinde yumurtalıklarda gelişimi durmuş yapıların tekrar aktif hale gelmeye başlıyor ve yumurta yapılabiliyor.
İşlemin ardından yumurtaların tüp bebek teknikleriyle alınıp döllenmesiyle embriyo gelişmesi sağlanabiliyor, gebelikler oluşturularak canlı doğumlar elde edilebiliyor.

TEDAVİ ÖNCESİ
Tedavi öncesi hastanın genel bir değerlendirmesi çok önemli… Gerekli testler istenmeli ve henüz başarısının net olarak ispatlanmış olmadığı hakkında hastalar detaylı bilgilendirilmeli.

TEDAVİ NASIL UYGULANIYOR ?
Hastadan aldığımız kanı, özel bir ayrıştırma işleminden geçiriyoruz. Bu işlemde büyüme hormonları ve hücre aktive edicilerden zengin kısmı alıyoruz. Akabinde vajinal USG eşliğinde hastanın yumurtalıklarına enjekte ediyoruz. Yaklaşık 3-4 aylık süre zarfının sonunda yumurta kalitesinin arttığını ve rahim zarının kalınlaşabildiğini gözlemliyoruz. Böylece gebe kalma şansı düşük kadınların gebe kalma ihtimalini önemli ölçüde artırmış oluyoruz. Yöntemin başarı oranı henüz tam olarak belli değil. Bunun nedeni ise henüz yeterli uygulama yapılıp yeterli verinin elde edilememiş olmasıdır. Mevcut verilere bakarsak yöntem, yüzde 50-80 arasında başarılı olacak gibi görünüyor.

KİMLERDE UYGULANABİLİR ?
PRP uygulanması için herhangi özel bir şart yok. Fakat tercihen yumurta rezervi çok azalmış olan hastalara veya daha önceki tüp bebek denemelerinde çok kötü yumurta kalitesi elde edilen hastalara uygulanması tercih edilmektedir.


Trabzon Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!