Prostat kanseri tanısı

Prostat kanseri tanısı

Her erkekte 50 yaş sonrası her yıl kanda total PSA tahlilinin yapılması önerilmekte. Ailede prostat kanseri öyküsü bulunan kişilerde yaş sınırını 40'a çekmek gerekir. PSA testinin 50-60 yaş aralığındaki kişilerde 3 ng/dl’den az olması gerekmektedir. Her PSA yüksekliği kanser anlamına gelemeyeceği gibi, PSA değerinin normal sınırlar içinde gelmesi durumunda da kanser yoktur demek mümkün değildir. Parmakla rektal muayene sonucunda da şüpheli bulgu saptanmaması kanser fikrinden uzaklaştırır.

PSA  testinin veya muayenenin şüpheli gelmesi halinde ultrason kılavuzluğunda 12 parça alınarak prostat biyopsisi yapılıp teşhis netleştirilmelidir. Gerektiğinde ikincil biyopsilerde veya ilk biyopsi öncesinde de Prostat MR'ı çektirip şüpheli alanlardan ek biyopsi yapılması kanser tanısının atlanmaması açısından büyük fayda sağlamaktadır.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Kemal TOPALOĞLU, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde (İngilizce) bölümünü 2008 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2008 - 2014 yılları arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Üroloji Uzmanı olmuştur.

Iğdır Devlet Hastanesi, Özel Avcılar Anadolu Hastanesi, Medilife Bağcılar Hastanesi gibi özel kurumlarda görev almış olan Op. Dr. Kemal TOPALOĞLU, mesleki çalışmalarına İstanbul / Bakırköy'de devam etmektedir.

Etiketler
Prostat hastalığı
Op. Dr. Kemal Topaloğlu
Op. Dr. Kemal Topaloğlu
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube