Genetik bilimindeki dev adımlar tüp bebekte de çok işimize yaramaktadır. Transferi yapılacak embriyonun kromozomal olarak normal olup olmadığının tespiti ancak bu yolla yapılabilir. Mikroskop altında çok kaliteli duran bir embriyonun genetik taraması yapıldığında problemli olduğu görülebilir. Dolayısı ile transfer edilen embriyonun genetiğinden emin olmanın tek yolu embriyodan biyopsi alıp genetik olarak incelenmesidir.

Daha önce başarılı gebelik geçirmeyenlerde, ilk 3 ay içinde ölü fetüsle sonlanan gebeliklerde bu testin yapılması gerekir. Daha önce tekrar tekrar iyi kalitede embriyo transferine rağmen başarılı bir gebelik olamadı ise yine preimplantasyon genetik tanı yoluna gidilmelidir.

Bazen ebeveynlerden biri veya ikisi birden genetik spesifik bir hastalık taşıyabilirler. Sağlıklı bebek doğurmaları için bu hastalığa yönelik tarama gerekebilir. Bu durumda da PGD yapılır.

Son yıllarda embriyodan biyopsi almadan yapılan genetik bir test ( Embrace) gündemdedir. Bu testin doğruluk payı PGD ye göre daha düşüktür. Ancak bu testte embriyodan biopsi alınmamaktadır. Embriyonun içinde bulunduğu özel sıvıdan genetik tanı yapılmaktadır.


Muğla Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!