Porselen lamine nedir?

Halk arasında yaprak porselen de denilir.Işık geçirgenlikleri sayesinde mükemmel estetik görünüm sağlarlar.Tırnak kalınlığında, istenilen renk ve formda, hastaya özel hazırlanmış porselen yapının özel tekniklerle dişe yapıştırılmasından ibarettir. Bu yapının kalınlığı yaklaşık 0.7 mm olduğundan uygulama yapılacak olan dişin sadece ön yüzünde en az 0.5 mm’lik bir aşındırma yapmak gerekir.

Porselen lamine nedir?

 Tırnak kalınlığında, istenilen renk ve formda, hastaya özel hazırlanmış porselen yapının özel tekniklerle dişe yapıştırılmasından ibarettir. Bu yapının kalınlığı yaklaşık 0.7 mm olduğundan uygulama yapılacak olan dişin sadece ön yüzünde en az 0.5 mm’lik bir aşındırma yapmak gerekir.

Ön dişlerdeki açıklıklarda, kırıklarda , diş beyazlatmayla açılmayan inatçı renklenmelerde, hafif çapraşıklıklarda kullanılır.

Kapanış bozukluğu, aşırı diş gıcırdatması ,tırnak yeme veya kalem ısırma gibi alışkanlıkları bulunanlarda ve ileri boyutta diş eti hastalığı olanlarda uygulanmaz.

Oldukça hassas bir klinik ve teknik çalışma gerektirir. Dişlerin formu önceden hazırlanan bir mum şablon üzerinde hastayla birlikte görülüp ayrıntılara karar verilebilir. Yaklaşık bir haftada sonuçlanır.

Doğru bir vakaya uygulanmışsa eğer, iyi bir bakım ve özenli kullanımla çok uzun yıllar hizmet verebilir.

Bu makale 31 Ağustos 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Fatma Şahin, 1994 yılında Erzurum’da doğdu. 2011 yılında Erzurum Merkez Anadolu Lisesinden mezun oldu. 2017 yılında Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Dakültesinden mezun oldu. 
2017 Mart-2020 Haziran tarihleri arasında Özel Vital Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde çalıştı. 
2020 Haziran-2022 Nisan tarihleri arasında Özel Şifa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde çalıştı. 
2022 Nisan ayında kurucu ortaklarından olduğu Fara Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde hali hazırda çalışmaktadır.

Etiketler
Laminate porselen
Dt. Fatma Şahin
Dt. Fatma Şahin
İstanbul - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube