Pelvik taban egzersizleri

Pelvik taban egzersizleri

Pelvik taban kas egzersizlerinin kadınlar için yararlı olduğu bilinmektedir. Zayıflamış pelvik kaslar, karın içi basıncının artması sırasında idrar kaybına neden olur. Bu durumda daha fazla gülerken, öksürürken ve egzersiz sırasında ortaya çıkar. 4 haftalık düzenli egzersiz sonrasında idrar kaçırmada azalma, 8 hafta sonunda anlamlı iyileşme beklenir.Pelvik kas gücünü ve üretral kapanma basıncını, bağırsak kontrolü ve orgazmı artırmakta, organ prolapsus ihtimalini, seksüel problemleri ve vaginal doğumlarda yırtık olasılığını azaltmakta etkilidir.

 

Kadınlarda doğum sonrası erkeklerde prostat kanseri operasyonları sonrası iyileşmenin kolaylaştırılması, idrar kaçırmadan korunma ve idrar kesesi kontrolünün geri kazanılması amacı ile bu egzersizler doktorlar tarafından önerilmektedir.

 

 PELVİK TABAN KAS EGZERSİZLERİ NASIL YAPILIR

Herhangi bir pozisyonda olmanız gerekmez. Vajina ve makat çevresindeki kasları içinize ve yukarıya çeker şekilde sıkıca kasın, Kasmayı sonlandırırken kasların gevşemesini hissedin.  Tekrar kasıp, tutun ve bırakın.Başlangıçta 3-4 saniye tutabilirken, ilerledikçe 10 saniyeye kadar tutmaya çalışın.Gevşeme sırasında 7-8 saniye bekleyin.Egzersiz sırasında karın kaslarınızı kasmayın(Elinizi karın bölgesine koyarsanız kasılma varsa hissedebilirsiniz. Karın kasları kasılırsa eliniz hareket eder).  Egzersiz sırasında normal nefes alıp verin.Günde 4-5 kez 5-10 dakika uygulayın.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş

Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, 28 Temmuz 1980 Malatya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2004 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2005 - 2010 yılları arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaparak Üroloji uzmanı olmuştur.  2006 ve 2007 Yılları arasında Heildelberg Üniversitesi Almanya Heilbronn SLK Hastanesi "Laparoskopi ve Onkoloji Merkezi'nde" eğitim alan Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, Türkiye’de başta Laparoskopi alanında olmak üzere çalışmalarda bulunmuştur. Yrd. Doç. Dr. Tuncay TAŞ, 2011 - 2012 Yılları arasında Gaziantep Islahiye Devlet Hastanesi'nde, 2015 yılında İstanbul Esencan Hastanesi'nde, 2016 yılında, İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde, Özel Esencan Hastanesi'nde görev almış ve ...

Etiketler
Pelvik taban egzersizleri
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş
Dr. Öğr. Üyesi Tuncay Taş
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube