Patella kırıklarında tedavi yaklaşımları ve patellektominin tedavideki yeri

Patella insan vücudundaki en büyük sesamoid kemiktir ve patella kırıkları tüm kırıkların yaklaşık %1’ini oluşturur.

Patella kırıklarında tedavi yaklaşımları ve patellektominin tedavideki yeri

Patella insan vücudundaki en büyük sesamoid kemiktir ve patella kırıkları tüm kırıkların yaklaşık %1’ini oluşturur. Dizin ekstansör mekanizmasında önemli görevleri olan bu kemiğin kırıklarında, aktif ekstansiyon mekanizması genellikle etkilenir. Tanıda genellikle fizik muayene ve direkt grafi yeterlidir. Tedavi kırık tipi ve morfolojisine göre değişmekle birlikte konservatif veya cerrahi tedavi tercihi yapılır. Cerrahi tedavide K-teli ve gergi bandı tekniği en yaygın kullanılan yöntemdir. Kısmi ya da total patellektomi öncelikli tedavi tercihi değildir. Patella kırıklarının tedavisinden sonra fonksiyonel bozulma yaygındır. Bu derlemede patella kırık çeşitleri tartışılmış ve güncel tedavi yöntemleri gözden geçirilmiştir.

Bu makale 25 Kasım 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Cahit Koçak

Op. Dr. Cahit KOÇAK, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlayarak Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı olmuştur.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, TOTEK, TOTBİD Ortopedik Travma Şubesi, Türk Tabipler Birliği'ne üyeliği bulunan Op. Dr. Cahit KOÇAK mesleki çalışmalarına Özel Doruk Hastaneleri’nde devam etmektedir.

Etiketler
Patella
Op. Dr. Cahit Koçak
Op. Dr. Cahit Koçak
Bursa - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube