Panik atak nedenleri

Panik atak nedenleri

Panik atağın neden olduğuna dair yapılan çalışmalarda çeşitli bulgulara rastlanmıştır. Ailesinde panik atak, anksiyete bozukluğu olan kişilerde panik atakların olma ihtimalinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Stresin panik atakların oluşumunu tetiklediği, zorlayıcı yaşam olaylarına maruz kalanlarda panik atakların olma ihtimalinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Stres panik atağı tetikleyici bir faktördür sadece olumsuz yaşam olayları değil evlenmek, yeni bir işe girmek, bir başarı kazanmak gibi olumlu olaylarında stres düzeyimizi arttırarak panik ataklara neden olabileceği söylenebilir. İnsanlar normal olarak hayatlarının bir döneminde panik atağı yaşayabilir, birkaç kez panik atak geçirmek panik bozukluğun oluşacağını anlamına gelmez.

Panik atak sırasında oluşan semptomlara verdiğimiz önem ve ilk panik atağı geçirdiğimizde oluşturduğumuz düşünce sistemi panik atakların devam etmesine bir hastalık boyutu kazanmasına neden olur. İlk panik atak krizinde alacağımız bir takım önlemler panik atağın panik bozukluğa dönüşmesini engelleyebilir. Örneğin panik atak sırasında kişi nefes açlığı çektiğini düşünüp hızlı nefes almaya başlar ve bu nefes alma biçimi karbondioksit/oksijen dengesini bozup panik atak belirtilerinin şiddetlenmesine neden olabilir. Panik atak krizi sırasında 4 e kadar sayarak burnumuzdan derin bir diyafram nefesi alıp 4 sn içimizde tutup ve sonrasında 4 e kadar sayıp nefesimizi vermeye başladığımızda ve bu egzersizi 10 kez tekrarladığımızda panik atak krizini durdurabiliriz.

Panik Atak Belirtileri Testi

Panik Atak bir çok psikolojik hastalıkla birlikte olabilmektedir. Örneğin depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk vb. Panik bozukluğu değerlendirmek için yapılan bir takım testler mevcuttur. Bu panik atak testleri hastalığın şiddeti ve  tedavinin seyrini takip etmek için sizi takip eden uzman tarafından gerek görülürse uygulanabilir. Panik Bozukluk tanısı ya da diğer psikolojik hastalıkların tanısının konması için öncelikle bir psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir. Psikolojik testler tanıyı desteklemek ya da hastalığın şiddetini ve seyrini takip etmek için kullanılır.

DR BURAK TOPRAK

PSİKİYATRİST

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Burak Toprak Psikiyatri

Yazar toplam 56 makale yazdı.

Etiketler
Panik atak belirtileri
Uzm. Dr. Burak Toprak
Uzm. Dr. Burak Toprak
İstanbul - Psikiyatri
x
Facebook Twitter Instagram Youtube