Ozon tedavisi ve romatoid artrit

Romatizma hastalarının büyük bölümü ozon tedavisi ile ağrılarının azaldığını, uyku kalitelerinin arttığını ve kullandıkları ilaçları azalttıklarını ifade etmişlerdir. Ozon tedavisi hiçbir romatizmal ilacın kesilmesini gerektirmez, ilaç etkileşimi yoktur. Bilinen zararlı veya yan etkisi bulunmamaktadır.

Ozon tedavisi ve romatoid artrit

OZON TEDAVİSİ VE ROMATOİD ARTRİT

 

Vücudumuzda iç (yoğun süregelen stres, ani duygu durum bozuklukları, aşırı üzüntü veya sevinç halleri vb.) ve dış iklimsel (sıcak, soğuk, nem, kuruluk) patojen faktörlerin girdisi ile hücresel -enerjisel düzeyde bozulmalar başlar. Kronik maruziyetin devam etmesi bağırsak, karaciğer gibi organlarının etkilenmesiyle enflamatuvar yükün artışına neden olur. Bu kontrolsüz artış bağışıklık sisteminin aşırı uyarılgan hale gelerek öncelikle eklemleri ve devamında tüm sistemleri etkileyen kronik otoimmün bir hastalık olan ‘Romatoid Artrit’in ortaya çıkma sürecini hızlandırır.

 

Ozon tedavisi ile vücuda herhangi bir ilaç verilmez. Vücudun antioksidan ve antiinflamatuar dediğimiz sistemleri aktiflenir. Bu sayede vücut hastalıkla daha kolay baş edebilir hale gelir. Damarlarla ilgili dolaşım bozuklukları giderilir; dokuların daha iyi oksijenlenmesi sağlanır. Minör otohemoterapi dediğimiz yöntem ile immun sistemin daha düzgün çalıştığına dair (immunomodulasyon) bilimsel veriler vardır. Bizim bu zamana kadar takip ettiğimiz romatizma hastalarının büyük bölümü ozon tedavisi ile ağrılarının azaldığını, uyku kalitelerinin arttığını ve kullandıkları ilaçları azalttıklarını ifade etmişlerdir. Ozon tedavisi hiçbir romatizmal ilacın kesilmesini gerektirmez, ilaç etkileşimi yoktur. Bilinen zararlı veya yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Ozon terapi bağışıklık sistemini düzenleyen bir tedavidir. Bağışıklık sistemini dengelediği için romatizmadaki aşırı bağışıklık sistemi reaksiyonunu normale getirmeye yardımcı olur. Ozon tedavisinin başka bir özelliği de tüm vücuttaki kan dolaşımını, dolayısıyla da oksijen seviyesini yükseltmesidir. Böylece romatizmanın eklemlerde yol açtığı hasarı da tamir eder.

 

Ozon tedavisinin bir başka yararı romatizmal hastalıklarda sıklıkla görülen duygu-durum bozuklukları, yılgınlık, depresyon, müzmin yorgunluk gibi şikâyetlere karşı ortaya çıkar.  Pek çok romatizmal ilacın güçlü yan etkileri vardır. Bu yan etkilerden dolayı çoğunlukla böbrek ve karaciğerde etkilenme olur. Uzun süreli ve çok sayıda ilaç kullanan hastalarda ortaya çıkan böbrek ve karaciğer hasarına karşı ozon tedavisi koruyucu etkiler gösterir.

Bu makale 26 Ocak 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Hatice Karaköse Örnek

Ben Dr. Hatice Karaköse ÖRNEK. Kayseri Ahmet Eren Anadolu Lisesini derece ile bitirdim . Sonrasında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesini başarıyla tamamladım.Mecburi hizmetimi İstanbul Bağcılar Toplum Sağlığı merkezi ve Bağcılar ASM de tamamladım. Maltepe ‘ de Aile hekimliği görevleri yaptım. Bu esnada daha öğrencilik yıllarımda başlayan Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp araştırmalarımı ileri seviyeye taşıyarak Medipol Üniversitesi bünyesinde Eğitimlerimi tamamladım. Medipol Üniversitesi Mezoterapi Derneği üyesiyim. 2022 ‘ de özel muayenehanemde hasta kabulüne başladım.   Profesyonel olarak aldığım eğitimler; -Mezoterapi -Ozon terapi -Kupa terapi, Hacamat -Hirudoterapi (Sülük Terapi)   Ve birçok tamamlayıcı tıp uygulamalarıyla ilgilenmekteyim. Aromaterapi , homoeopati, fonksiyonel tıp  gibi..   Hastalarıma Modern tıp ile Tamam ...

Dr. Hatice Karaköse Örnek
Dr. Hatice Karaköse Örnek
Isparta - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Facebook Twitter Instagram Youtube