Ozon tedavisi nedir? uygulama yolları nelerdir?

Ozon tedavisi nedir? uygulama yolları nelerdir?

Ozon üç oksijen atomundan oluşan  kimyasal bir bileşiktir (O³). İki atomlu olan atmosferik oksijenin (O²) çok yüksek enerji taşıyan biçimidir. Oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır.

Bir çok hastalığın ortaya çıkmasında doku ve organların yetersiz oksijenlenmesinin rol oynadığı düşünülmektedir. Mantar ve çeşitli bakteriler oksijenin yetersiz olduğu ortamlarda kolaylıkla çoğalabilir ve hastalığa neden olabilirler. Ozon tedavisi ile vücutta yüksek oksijenli ortam yaratmak bu organizmaların yaşamasını zorlaştıracak ve  vücudu toksinlerden daha kolay arındıracaktır.

Ozonun yararlı olabileceği pek çok durum vardır. Ozon tedavisi düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı,  ve destekleyici bir yöntemdir.

Medikal ozonun kullanıldığı hastalık ve durumlar

Dolaşım bozukluklarının tedavisi (damar hastalıkları)

Virüslerin neden olduğu hastalıklar (Hepatit, Herpes)

Yara Tedavisi (mikrop kapmış, iyileşmesi zor yaralar ve yangılı durumlar)

Bacaklardaki açık ülserler (diyabetik ayak, iskemik ayak)

Barsak hastalıkları (Kolit, proktit)

Yanıklar, iltihaplı yaralar, mantar enfeksiyonları ve benzerleri

Romatizmal Hastalıklar (romatoid artrit,poliartritler)

Ciddi hastalıklarda (kanser) bağışıklık sistemini güçlendirmek ve diğer tedavilere yardımcı olarak

Kronik Yorgunluk Sendromu

İş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu , zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon tedavisine çok iyi yanıt verir. Genel iyilik hali ile kişiler kendilerini yenilenmiş hissetmektedirler. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırmaktadır. Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden yarar görmektedir.

Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi

Yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Beyindeki dolaşım bozukluklarına bağlı  zihinsel ve fiziksel performansda azalma, unutkanlık, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi durumlarda yararlıdır. Yaşam kalitesini arttırmak için her türlü tedavide tamamlayıcı olarak kullanılabilmektedir.  Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları gözde atrofik ve dejeneratif değişikliklere yol açarak değişik derecelerde görme kayıplarına neden olmaktadır (Makula Dejenerasyonu). Yapılan bazı klinik çalışmalarda ozon tedavisi ile hastalığın ilerlemesinde yavaşlama ve görmede düzelmeler saptanmıştır. Ozon, oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanılmasını sağlar.  Vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücrelerini uyararak bağışıklık sistemini güçlendirir. Dolaşımın düzenlenmesi ve oksijen sunumunun artırılması birçok sistemde olumlu değişikliklere yol açar.Toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kronik yorgunluğu giderir. Cilt ve saç kalitesini arttırarak saç dökülmesini azaltır. Hafızayı güçlendirir ve yaşlanmayı geciktirir (Happy Aging).

Ozon konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumuna göre ozon dozunu ve süresini belirler. Ozon tedavisinde başarı hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olduğu gibi uygulanan yönteme, konsantrasyona ve uygulama sıklığına da bağlıdır. Ozon tedavisi ilaç ya da sihirli değnek değildir. Kişinin sağlığına tekrar kavuşması için vücuda yardımcı bir yöntemdir. En iyi sonuca ulaşmak için diğer tedavilerle birlikte kullanılmalıdır.

Estetik tedavide ozon kullanımı

Antioksidan özelliği, güçlü mikrop öldürücü etkisi, kollajen ve elastinin üretimini ve lipolizi (yağ çözülmesi) uyarması nedeniyle ozon gazı, estetik tıpta kullanıma girmiştir.

Estetik tedavide ozon kullanımı Avrupa ve Arjantin’de çok yaygındır.

Kullanım Alanları

Bölgesel yağlanma

Haftada 1-2 olmak üzere 10 seans

Selülit tedavisi

10-20 seans

Yüz ve vücut sarkmaları

10-20 seans

Akne tedavisi

Ozon Tedavisi Uygulama Yolları

Major Otohemoterapi

Hastanın kanının alınarak ozonlanıp geri verilmesidir. Yaşa bağlı durumlarda yenilenme için, dolaşım bozukluklarının tedavisinde, virüslerin neden olduğu hastalıklarda ve genel bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için uygulanır. Bu yöntem ile hastadan 50 – 100 ml kan alınır. Vücut dışında kan ozonlu oksijen karışımı ile (tek kullanımlık steril malzemeler ve cam şişeler yardımı ile) reaksiyona  girer. Bu karışım hastaya geri verilir.

Minör Otohemoterapi

Bu yöntemde ozonlanmış 3-5 ml kan hastanın kas içine geri verilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve  alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Dışarıdan tedavi

Ozona dayanıklı, özel olarak üretilen plastik torbalarla, kapalı sistemde ozonlu gaz karışımı kullanılarak gerçekleştirilir. Ayak ve bacak yaraları ve yanıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Dıştan tedavide ayrıca ozonlanmış saf su (diş hekimliğinde) ve ozonlanmış zeytinyağı (ekzema, sedef, küf, mantarlar ve benzerlerinin neden olduğu durumlar cilt lezyonlarında) kullanılmaktadır. Ozon ile saçlı deri temizliği, topikal mezoterapi ürünleri ile saçlı deri masajı yapılmaktadır.

Rektal (makat) ya da vajinal yol ile ozon uygulaması pratik ve kolaydır. Ozon gazı mükoz membranlardan kolaylıkla kana geçebildiği için bu bölgelerin iltihabi durumlarında hem bölgesel hem de sistemik yararları vardır. Ayrıca damar bulunması güç olan hastalarda en iyi alternatif yolu oluşturmaktadır.

Eklem içi enjeksiyonu

Ozon diz, omuz gibi eklemlerin içine enjekte edilerek ağrılı eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Bu makale 31 Ağustos 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Hasan Hüsnü Eren

Dr. Hasan Hüsnü EREN, lisans öncesi eğitimlerinin ardından Tıp fakültesi Eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesinde tamamladı. Akupunktur eğitimini ise Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlamıştır.

Mesleki çalışmalarına sitemizde Online Görüşme alarak devam etmektedir.

Etiketler
Kronik yorgunluk sendromu
Dr. Hasan Hüsnü Eren
Dr. Hasan Hüsnü Eren
İstanbul - Pratisyen Hekimlik
Facebook Twitter Instagram Youtube