Oyun terapisi nedir? ne için kullanılır?

Yetişkinlerle yapılan terapi seanslarında sağlıklı bir iletişim kurabilmesi adına dil ve dili kullanabilme becerisi önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarla yapılan terapi seanslarında ise çocuklarla aynı dili konuşabilmek gerekmektedir. Bu açıdan çocuğun dilini yani oyunu, terapi bağlamında kullanabilmek önemlidir. Oyun terapisi ile çocuk ve terapist arasında iyileştirici bir bağ kurulmaktadır. Seans süreçleri boyunca da kendisini olduğu gibi kabul eden, oyun oynamasına izin veren, olumlu yaklaşıma sahip bir terapist gören çocuk kendisini ve terapistini oyun sürecine dahil ederek kendi iyileşme sürecini başlatmış olmaktadır.

Oyun terapisi nedir? ne için kullanılır?

OYUN TERAPİSİ NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

Yetişkinlerle yapılan terapi seanslarında sağlıklı bir iletişim kurabilmesi adına dil ve dili kullanabilme becerisi önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarla yapılan terapi seanslarında ise çocuklarla aynı dili konuşabilmek gerekmektedir. Bu açıdan çocuğun dilini yani oyunu, terapi bağlamında kullanabilmek önemlidir. Oyun terapisi ile çocuk ve terapist arasında iyileştirici bir bağ kurulmaktadır. Seans süreçleri boyunca da kendisini olduğu gibi kabul eden, oyun oynamasına izin veren, olumlu yaklaşıma sahip bir terapist gören çocuk kendisini ve terapistini oyun sürecine dahil ederek kendi iyileşme sürecini başlatmış olmaktadır. Oyun terapisi ile ifade edemediği, başa çıkamadığı duygularını yansıtan çocuk hem kendi benliğini güçlendirmeye hem de yaşam becerileri kazanmaya başlamaktadır. Okula uyum sorunları, iletişim problemleri, boşanma süreci sonrasına çocuğun uyumu, ihmal ve istismar durumları, tuvalet eğitimi gibi konular oyun terapisinin kullanıldığı başlıca alanlar olarak yer almaktadır. Sizde çocuğunuz için oyun terapisi yardımı almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Sizin için buradayız.

Bu makale 6 Aralık 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Dan. Sunay Özşahin

Uzman psikolojik danışman Sunay Özşahin, lisans ve yüksek lisans eğitimini Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında onur ve yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. Bilişsel davranışçı terapi, şema terapi, çocuklarla kum ve oyun terapisi gibi teknikler seanslarında başlıca kullandığı yöntemlerdir. Ayrıca Davranış Bilimleri Enstitüsü Emre Konuk ve ekibinden EMDR 1. Düzey eğitimini almıştır, süpervizörlük aşamasından devam etmektedir.
Ayrıca psikoloji alanında uluslararası ve hakemli dergilerde yayımlanmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. Danışanlarına psikoterapi hizmeti sunarken bir yandan da akademik çalışmalarına devam eden Sunay Özşahin evli ve bir çocuk annesidir.

 

Etiketler
Oyun terapisi nedir
Uzm. Psk. Dan. Sunay Özşahin
Uzm. Psk. Dan. Sunay Özşahin
Bursa - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube