Oyun çağındaki çocuklarda 20 dakikada bir su tüketimi şart

Oyun çağındaki çocuklarda 20 dakikada bir su tüketimi şart

Özellikle oyun çağındaki çocukların 20 dakikada bir su tüketmeleri gerekiyor. Bu konuda ailelere büyük görevler düşüyor, aileler çocuklarına rol model olmalıdır.

Günümüzde çocuklarda sağlıksız beslenme ve yetersiz su tüketimi sorunu uzmanların en çok dikkat çektiği konular arasında yer alıyor. Çocuklarda obeziteye neden olan etkenlerin başında; yemek saatlerinin düzensizliği, bol yağlı kızartma ve gazlı içeceklerin aşırı tüketimi geliyor.  Ailelerin çocuklarının sıvı ihtiyacını karşılarken suyun yerine gazlı içeceklerin tüketimine izin vermesi, son derece sağlıksız gelişime neden oluyor. Bu bağlamda beslenme kadar su tüketimi de önemlidir. Ailelerin çocuklarına rol model olması gerekiyor çünkü çocuklar ailelerinden ne görürse onu yansıtıyor. Evde bulunan yiyecekler ve düzensiz yemek saatleri ebeveynlerin sorumluluğunda olduğundan çocukların yeme alışkanlıkları da ailelerden geliyor. Şu an obez olan erişkinlerin %40’ının çocukluk çağında obez olduğu bilinmekte.  Bu nedenle, aileler sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sadece çocuklarına değil, kendilerine de uygulamalılar.

Çocuğunuz “Susadım” demeden su içirin

Yaz aylarında sıcaklığın artması ve okulların tatil olmasıyla çocukların enerjilerinde artış olacağından bu aylarda su tüketimine dikkat edilmeli. Özellikle çocuklar oyun oynarken 20 dakikada bir su tüketmesi gerekir. 7-8 yaşındaki kız ve erkek çocuklarının sıvı gereksinimi 1 litredir. 9-13 yaş grubundaki kız çocuklarının ortalama sıvı gereksinimi 2 litre iken erkek çocuklarınınki 2,2 litre’dir.

Çocukların susamasını beklemeden su içmelerini sağlamak gerekir. Susama hissini kontrol eden hipotalamustan, susuzluk sinyali geç gelebilir. İdrar çıkışları azalan ve idrar rengi koyulaşan, fiziksel aktivitesi yavaşlayan, ağız kuruluğu gelişen, zamansız uykusu gelen çocuklarda hafif veya orta şiddette sıvı kaybı gelişmiş olabilir.

Yetişkinlere göre susuzluktan daha fazla etkilenen çocuklarda az su tüketiminin sadece fiziksel değil, aynı zamanda konsantrasyon düşüklüğü ve öğrenme güçlüğü gibi zihinsel sorunlara da yol açtığı görülebiliyor.

Rol Model Aile

Ayrıca çocukların su yerine gazlı içecek tüketmek son derece zararlıdır ve bu konuda aileler çocuklarına iyi örnek olmalıdır. Susama hissinin suyla giderilmesinin çocukların su içmesine yardımcı olmaktadır.

Aileler çocuklarının sağlıklı beslenmesi ve düzenli su tüketmesi için birçok önlem alabilirler. Evde arıttığınız suları, cam şişelere doldurarak çocuklarınızın sağlıklı ve temiz su tüketmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Canan Aksoy

Dyt. Canan Aksoy
Dyt. Canan Aksoy
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube