Ortodonti ile her yaşta dişleriniz düzeltilebilir
Ortodonti ile her yaşta dişleriniz düzeltilebilir

Ortodonti; dişhekimliğinin bir uzmanlık dalı olup, çapraşık dişleri, çene ve kapanış problemlerini ve yüz uyumsuzluklarını gidermeyi amaçlayan tedavileri içerir. Ortodonti uzmanı (Ortodontist) olan kişiler tarafından yapılan ve "tel tedavisi" adıyla bilinen bu tedavi, çok çeşitli tiplerde olabilir ve kişiye özel olarak planlanabilir. Özellikle diş renginde veya şeffaf ortodontik apareylerin gelişmesi ile yetişkinler için de ortodontik tedaviler cazip hale gelmiştir.

Ortodontik tedaviler için yaşın geçmesi söz konusu değildir. Yeni gelişen ortodontik tedavi teknikleri ile her yaşta ve her birey için kişiye özel çözümler sunmak mümkündür. Dişsel düzeltmelerde yaş sorun değildir. Hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür. Eğer bireyin kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel) yaş önemlidir. Bu durumda fonksiyonel tedaviye gereksinim vardır ki bu tedavi de ergenlik çağına kadar olan sürede yapılır. Ancak ergenlik dönemini geçmiş bireylerde de ortognatik cerrahi (ortodonti ile birlikte çene cerrahisi) uygulanarak iskeletsel kapanış bozuklukları düzeltilebilir. Ortalama tedavi süresi 24 ay olmasına rağmen kişiden kişiye değişir. Yetişkinlerin tedavisi çocuklarınkine oranla biraz daha uzun sürer.

Çocuklarda çenenin konumu ile ilgili problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır. Erişkin hastaların da dişleri hareket ettirilebilir yani bu tür tedaviler için zaman aşılması söz konusu değildir. Artan yaşın tedavi süresini uzatması ve tedaviyi biraz zorlaştırması mümkün olabilir. Yine de yaş faktörü dişlerin destek dokularının sağlıklı olması kadar önemli değildir.

Gelişen teknolojinin ortodontik apareylere yansıması ile çocukken yapılamayan ortodontik tedavi yetişkinlikte mümkün hale gemiştir. Kendi sağlıklı ve düzgün dişleri ile gülümsemesi kişileri daha mutlu ve özgüvenli hissettirir.


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!