Online psikolojik danışma etkili mi?

Online psikolojik danışma etkili mi?

Merhabalar, bugün size Covid-19 süreci ile beraber daha da artan bir uygulamadan "online psikolojik danışma(çevrimiçi psikolojik danışma)"dan bahsedeceğim.

Biliyorum ki çoğunuzun bu konuda önyargısı var, sizi çok iyi anlıyorum çünkü bu alandan olmama rağmen eskiden benim de bu konuda önyargılarım vardı. "Nasıl bilgisayar başında yüz yüze gibi olur ki?" Diye sorduğunuzu duyuyor gibiyim. Çünkü zamanında ben de böyle soruyordum...

Online psikolojik danışma sanıldığı gibi yeni bir şey değil. Yıllardır kullanılmakta. Covid-19 sürecinde sağlığımız söz konusu olduğu için kullanımı çok arttı.

Özellikle bu süreçte yüz yüze psikolojik danışmada maske kullanmanın "jest ve mimikleri" kaçırmamıza sebep olacağından, aynı odada 1 saate yakın süre beraber olunca birinde virüs var ise bulaşma riskinin yüksek olmasından ve mesafenin kurulmasının zor olmasından dolayı virüse yakalanma riski çok fazla. Ayrıca yüz yüze seansa gelmek için toplu taşıma kullanıma gibi etmenler de virüse yakalanma sıklığını arttırmakta.

Özellikle bu süreçte online psikolojik danışmanın tercih edilmesi bu sebeplerle çok mantıklı. Ayrıca hem evden rahat bir şekilde psikolojik danışmanın yapılması, yol gibi özellikle İstanbul'da çok zaman harcanan durumların ortadan kalkması ve dünyanın her yerine ulaşabilme gibi avantajları olduğu görülmekte.

Son dönemlerde danışanlarım ile genelde online psikolojik danışmalara başladık. Eskiden de yapıyordum ancak bu süreçte bu çok fazla arttı. Bu süreçte danisanlarimdan aldığım geri dönüşler online psikolojik danışma ile yüz yüze psikolojik danışma arasında farkın olmadığı yönünde. Online psikolojik danismaya alışan danışanlarımın, online psikolojik danışmanın "evden; rahat olunan ortamdan ve yolda zaman kaybetmeden" olmasından dolayı "yüz yüze psikolojik danisma" ya değil "online psikolojik danışma"ya devam etmek istediklerinden bahsettiler.

Covid-19 sürecinde yüz yüze psikolojik danışmayı olumsuz etkileyen bir etmen de "virüs kapar mıyım?" Korkusundan dolayı danışma içerisinde huzursuz olup, danışman- danışan ilişkisine zarar gelmesi. Online psikolojik danışmada bu problem bulunmaması bir diğer avantaj.

Bir diğer konu ise onlie psikolojik danışmada gizlilik ihlal edilir mi? Bu soru bana çok soruldu. Bu konuda kesin cevap verebilirimİ eğer gerçekten bu alandan mezun, yetkin bir psikolojik danışman ya da psikologdan yardım alıyorsak gizlilik en önemli ön koşul olup asla ihlal edilmez. Bu konuda uzman kişilerin böyle durumlara çok fazla hassasiyet gösterip, önem vereceğinden emin olabilirsiniz.

Bu konuda yurt içinde ve yurt dışında çok fazla araştırma yüz yüze psikolojik danışma ile online psikolojik danışma arasında bir farkın olmadığını ortaya koymakta.  Zeren (2015)'in yaptığı çalışmaya göre; çalışmaya katılan danışanların tamamı, psikolojik danışma süreciden dolayı memnuniyet içindedirler ve danışanların yüz yüze psikolojik danışma ile online psikolojik danışma memnuniyetleri eşit düzeydedir.

Bu konuda yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanıp önyargılarımızı yenmeye bir adım atabiliriz. Ancak bu önyargımızı yenmeye atacağımız en önemli adım ise "online psikolojik danışma" yardımı almaktır. Ben de online psikolojik danışmalar yaparak ve online psikolojik danışma alarak önyargımı yendim ve de danışanlarımdan gelen olumlu geribildirimler ile ne kadar faydalı, hatta hatta yüz yüze danışma kadar faydalı olduğunu yaşayarak gördüm. Hadi siz de önyargılarınızı yıkmak için ilk adımı atın ve psikolojik problemlerinizi, virüs tedirginliği olmadan rahat şekilde yenin.

Sağlıcakla kalın.

KAYNAKÇA:

Zeren, Ş. G. (2015). Face-to-Face and Online Counseling: Client Problems and Satisfaction. Education and Science, 182(40), 127-141.

Bu makale 30 Eylül 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Dan. Okan Tiring Psikoloji

Yazar toplam 13 makale yazdı.

Etiketler
Psikolojik
Psk. Dan. Okan Tiring
Psk. Dan. Okan Tiring
İstanbul - Psikoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube