Omuz ağrıları sebepleri

Omuz ağrıları sebepleri

   Omuz ağrıları, en yaygın kas iskelet sistemi şikayetlerindendir. Görülme oranı % 7-10 arasında değişmektedir . Omuz bölgesindeki ağrılar, kol ve kürek kemiği arasındaki eklem ve çevresindeki kemik veya eklem çevresi yumuşak dokulardan (ör. rotator kaf, bisipital tendon, subakromiyal bursa) akromiyoklavikular eklem, sternoklavikular eklemden  kaynaklanabilir.
 Omuz bölgesi patolojilerinde en sık rastlanan şikayetler ağrı ve hareket kısıtlılığıdır . Bilgisayar kullanan insanlarda boyun ağrılarıyla birlikte omuz ağrısı da en sık görülen rahatsızlıklar arasındadır.
 
 OMUZ AĞRISININ SEBEPLERİ :
 
- Sıkışma (impingement) sendromu
- Rotator kılıf zedelenmeleri
 - Bursitler
 - Kapsülit (Donuk omuz)
 - Biceps tendinit
 - Fibromiyalji
 - Osteoartrit (Kireçlenme)
- Kas ve tendon yaralanmaları
- Sinir yaralanmaları
- Enfeksiyonlar
 - Tümörler
- Boyundan yayılan ağrılar

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Fatih Volkan Tercan

Op. Dr. Fatih Volkan TERCAN, 1969 yılında Ordu'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından GATA Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1992 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine aynı fakültenin Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda yapmıştır. Uzmanlık eğitimi sonrasında Erzurum Mareşal Çakmak Asker Hastanesi ve Bursa Asker Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde görev yapmış olan Op. Dr. Fatih Volkan TERCAN, 2010 yılında silahlı kuvvetlerden emekli olmuştur. Op. Dr. Fatih Volkan TERCAN, birçok farklı özel sağlık kuruluşunda hizmet verdikten sonra 2016 yılında Esentepe Hastanesi’nde göreve başlamıştır. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) ve Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği (TUSYAD) üyesi olan Op. Dr. Fatih Volkan TERCAN'ın Spor Y ...

Etiketler
Omuz ağrıları
Op. Dr. Fatih Volkan Tercan
Op. Dr. Fatih Volkan Tercan
Bursa - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube