Obezite tespiti

Obezite tespiti

Obeziteyi tek kelimeyle şişmanlık olarak açıklayabiliriz. Pek çok kıstası olmakla beraber obezite tanısı konmasında en yaygın kullanılan ölçütler şunlardır:

1. Vücut kitle indeksi (VKİ)
2. Deri kıvrım  kalınlığı
3. Bel çevresi ve bel/kalça oranı
4. Biyoelektrik empedans

En kolay hesaplanan ve genelde de kabul gören ölçüt vücut kitle indeksi (VKİ)’dir. Vücut ağırlığı ile boy uzunluğunun dikkate alınarak VKİ = ağırlık / boy uzunluğu2 formülüyle hesaplanır. Örnek verecek olursak 1,80 m boyunda ve 85 kilo ağırlığında olan birisinin vücut kitle indeksi:

VKİ = 85 / 1,802
VKİ = 85 / 3,24
VKİ = 26,23’tür.

BEL ÖLÇÜSÜ ÇOK ŞEY SÖYLER

Obezitenin mevcut veya sağlığın tehdit altında olup olmadığı konusunda bize bilgi veren en kolay yöntemlerden bir diğeri de bel kalınlığı ölçümüdür. Bel kalınlığında erkeklerde ilk risk 94 santimetreden, kadınlarda ise 80 santimetreden başlar. Eğer bel çevresi erkeklerde 102 santimetreden, kadınlarda ise 88 santimetreden daha yüksek bir değerdeyse aşırı kilo kesinlikle mevcut demektir.

İnsan vücudundaki yağ depolarının dağılımı açısından esas olarak iki farklı dağılım bulunur.

Erkeklerde yağ daha ziyade barsak kıvrımları arasında bulunur. Burada bahsedilen android dağılım modeli ya da elma tipidir. Bu yağ dağılımında kalp ve dolaşım rahatsızlıkları açısından yüksek bir tehlike bulunur; çünkü yağın vücut içinde dolaşımı ve bu yüzden kana karışımı daha hızlıdır. Buna karşın bu dağılımın bir avantajı da vardır; erkekler kadınlara göre daha hızlı kilo verirler.

Kadınlar ise yağı özellikle kalça ve uyluk bölgesinde depolarlar ki, buna ginoid dağılımı ya da armut tipi de denebilir.

Aşırı kilo metabolik sendromdan kalp damar hastalıklarına, yüksek tansiyondan şeker hastalığına pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarır, bu yüzden gerekli önlemlerin derhal alınması gerekir.

Günümüzde insanoğlunun beklenen ortalama yaşam süresi kadınlarda 82 yıl, erkeklerde ise 78 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak VKİ değerindeki artış, bu süreden önce ölme ihtimalini de arttırır.

VKİ değeri 23-24 olduğunda bu ihtimal çok düşükken, 30’dan yukarı çıktığında neredeyse iki katına yükselir

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Zekeriya Gür

Uzm. Dr. Zekeriya GÜR, 1957 yılında Adana'da doğmuştur. İlkokulu Gölcük'te, liseyi İzmit Lisesi'nde bitirmiştir. Ardından Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Yine aynı üniversitede ihtisasını almış ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olmuştur. Uzm. Dr. Zekeriya GÜR, mecburi hizmet yükümlülüğünü pratisyenlikte Iğdır’da, uzmanlıkta ise Kırklareli'nde yerine getirmiştir. Çorlu Devlet Hastanesi'ndeki görevinden 2009 yılı Eylül ayında emekli olmuştur. Meslek hayatının, emeklilikten önceki son 5 yılında, sağlıklı yaşam ve kilo yönetimiyle ilgili çalışmalar yapmıştır. 2009 yılında, Metabolic Balance'ı geliştiren, Metabolizma Endokrin Uzmanı Doç. Dr. Wolf Echart Funfack ile tanışmış ve Metabolic Balance eğitimlerine katılarak Metabolic Balance Türkiye temsilcisi olmuştur. Ardı ...

Etiketler
Obezite nasıl ölçülür
Uzm. Dr. Zekeriya Gür
Uzm. Dr. Zekeriya Gür
İstanbul - Pratisyen Hekimlik
Facebook Twitter Instagram Youtube