Obezite cerrahisi sonrası beslenmede nelere dikkat edilmeli?
Obezite cerrahisi sonrası beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Tüp mide ameliyatından sonra özellikle yeme alışkanlıkları ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması gereklidir. Yapılan cerrahinin uzun dönemdeki başarısı ; ameliyat sonrasında size tavsiye edilen diyet ve egzersizle ilgili kurallara ne kadar uyduğunuza bağlıdır.

Ameliyattan Sonra Ne Yemeliyim?

Ameliyattan sonra 4 temel evre vardır. Her aşamaya 1-2 hafta ayırmanız gerekmektedir, bu süre kesinlikle 1 haftadan kısa olmamalıdır. Sleeve gastrektomi sonrası beslenme uzman diyetisyen tarafından hazırlanır ve kişiye özeldir. Planlanan beslenme programında kişiye verilecek olan protein miktarı hesaplanmalıdır ve günlük 60 g proteinin altına düşülmemelidir. Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta * Bütün içecekler berrak ve posasız olmalıdır.
* Küçük Yudumlar alarak başlayın .
* Günde toplamda 2-2.5 lt sıvı almalısınız. Bunun 1-1.5 litresi besleyici sıvı gıdalardan oluşmalıdır.
* Gazlı ve kafeinli içecekleri tüketmemelisiniz.
* İçecek olarak çay, elma suyu, soya sütü, su önerilebilir. Örnek Öğün Planı Sabah : 200 ml soya sütü veya laktozsuz süt Ara: 100 ml elma suyu Öğlen : resource protein (medikal ürün) Ara : 200 ml soya sütü Akşam : 200 ml et suyu Gece : resource protein ( medikal ürün) Ameliyattan Sonraki 3-4 Hafta Bu evrede kişiye püre ve blenderize ürünlerle beslenme planlanır. Besinlerin yoğurt kıvamında verilmesi önemlidir.Günde 4-6 öğün şeklinde beslenmeniz gerekmektedir. Yavaş yeme alışkanlığını geliştiriniz ve iyi çiğneyiniz. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda bırakınız.Her öğünde alınması gereken protein yara iyileşmesi için önemlidir. Örnek Öğün Planı Sabah : Yağsız yoğurt Sütle yumuşatılmış yulaf ezmesi Ara: Püre haline getirilmiş 1 porsiyon meyve Öğlen: Blenderize edilmiş baklagiller veya patates veya blenderize edilmiş balık, patates püresi veya blenderize edilmiş et, tavuk veya balık, sebzeler de eklenebilir veya peynir veya sebze sosuyla blenderize edilmiş makarna Ara : 1 porsiyon meyve ( püre haline getirilmiş) Yağsız yoğurt Akşam : Blenderize edilmiş baklagiller veya patates veya blenderize edilmiş balık, patates püresi veya blenderize edilmiş et, tavuk veya balık, sebzeler de eklenebilir veya peynir veya sebze sosuyla blenderize edilmiş makarna Gece : 200 ml soya sütü Ameliyattan Sonraki 5-6 Hafta
* Bu evrede de büyük lokmalar veya katı parçalar sakıncalıdır. İyi çiğnemeyi ve yavaş yemeyi unutmayın.
* Öğünlerde sıvı tüketmemeye dikkat edin.
* Düzenli yediğiniz sürece ekstra süt, ya da beslenme desteklerine ihtiyacınız yoktur. Öğün önerileri: Herhangi biri ¾ kupa yağsız sütle hazırlanmış mısır gevreği 4 çorba kaşığı kadar omlet 4 çorba kaşığı kadar baklagil 4 çorba kaşığı parçalanmış et, tavuk ya da balık 4 çorba kaşığı kadar peynir ya da ton balığı ile hazırlanmış az miktarda makarna, kuskus ya da patates püre haşlanmış sebzeler eklenebilir. Ameliyattan 6-8 Hafta Sonrası
• 3 ana öğün 3 ara öğün olacak şekilde planlanır.
• Ara öğünlerde meyve ve yoğurt tercih edilebilir.
• Medikal beslenme ürünleri ve ekstra proteine ihtiyaç yoktur. Öneriler ;
• Günde 3 ana öğünü atlamamaya özen gösterin. Açlık hissetmeyip öğün atlarsanız bu ilerde size beslenme eksiklikleri ve hatalı yeme alışkanlıklarının gelişmesine neden olur.
• Eğer öğünlerinizi tüketmekte sorun yaşıyorsanız mutlaka önce proteinlerle başlayınız, ardından karbonhidratları ve en son da sebze meyveleri tüketiniz.
• Bir gıdayı ilk kez deniyorsanız mutlaka ekstra çiğnemeye özen gösterin.
• Öğünler arasında bir parça meyve veya yoğurttan oluşan sağlıklı atıştırmalar faydalıdır.
• Tamamen şişene kadar yemeyi hedeflemeyin. Tokluk hissettiğiniz ilk anda bırakın. Aksi halde mide duvarlarınız zorlanacak ve kusmaya neden olacaktır.
• Öğünlerde sıvı tüketmeyin. Yemekten sonra en az 30 dakika geçmesini bekleyin. Günde en az 2 litre sıvı tükettiğinize emin olun.
• Tüm gazlı içeceklerden kaçının. Bu öneri ömür boyu geçerlidir.
• Sıvılarla katıları asla birarada tüketmeyin.
• Alkol hem düşük miktarlarda yüksek kalori içerdiğinden , hem de mide mukozasını tahriş edeceğinden en az 2 yıl tüketilmemelidir.


Adana Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!