Obezite cerrahisi sonrası beslenme planı

Obezite cerrahisi sonrası beslenme planı

Obezite Cerrahisi sonrasında ameliyatın uzun dönem başarısı, önerilen diyete uymakla çok ilişkilidir. Ameliyattan sonraki 2 hafta katı yiyecek alınmamalıdır. Sıvı gıda diyetini yumuşak sulu gıda takip etmelidir.

Neden katı gıdalar başlangıçta yenilmemeli?

 Katı gıdalar dikişler üzerinde baskı yapar ve kusma ve midede rahatsızlık hissi oluşturur. Bu sebeblerden dolayı aşağıdaki diyet önerilerine uymanız çok önemlidir!

Basamak 1: 2 hafta sıvı gıda

Basamak 2: 2 hafta yumuşak sulu gıda

Basamak 3: 5. haftadan itibaren katı gıda. Proteinden zengin ve kaloriden fakir sağlıklı yiyecekler

Bu makale 24 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Abdulcabbar KARTAL, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak Tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  tamamlayıp Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. Tıbbi ilgi alanları ve çalışma alanları: Böbrek Nakli, İleri Laparoskopik Cerrahi, Cerrahi Endoskopi, Obezite Cerrahisi (Botox, İntragastrik Balon, Sleeve, Bypass) Laparoskopik Fıtık Cerrahisi (TAP, TEPP, Ventral Herni), Laparoskopik ve Açık Kolorektal Cerrahi, Laparoskopik ve Açık Mide Kanseri Cerrahisi, Periampuller Tümör Ve Kalp Cerrahisi Benign Perianal Hastalık Cerrahisi'dir. Türk Cerrahi Derneği (TCD),Türkiye Travma ve Acil Cerrahi Derneği,Türk Kolorektal Cerrahi Derneği, Türkiye Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği'ne üyeliği bulunmaktadır. Birçok Ulusal ...

Etiketler
Obezite cerrahisi sonrası beslenme
Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal
Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal
Kocaeli - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube