O nu şımartıyor muyum?

O nu şımartıyor muyum?

 

 

Bütün küçük çocuklar şımarık ve bencil davranışlar sergiler. Koşullara aldırmadan’’ bu bebeği istiyorum’’ vb. yaklaşımlarla taleplerinin gerçekleşmesini beklerler. Yine de 6- 9 yaş arsında mantıksal düşünmeye ve çevredeki bireylerin içinde bulunduğu koşulları anlamaya başlar. Şımarık çocuklar tamamen benmerkezci olma tutumundan sıyrılamamış, yalnızca kendi ihtiyaçlarını düşünen çocuklardır.

Her istediği yapılan çocukların şımarık olması son derece doğaldır. Çocuk istediği her şeyi elde etmeye o kadar alışmıştır ki sınırlamalar getirildiğinde deliye döner. Bu durum ebeveynlerin yeterince kural koyamamasından ya da tutarsız davranışlarından kaynaklanmaktadır.

Çocuğa çok fazla oyuncak almak ve istediği her şeyi ona vermek şımarmasına yol açar. Tabii ki bu, çok fazla oyuncağı olan her çocuğun şımarık olacağı anlamına gelmez. Eğer nesneler ve oyuncaklar çocuğa ödül olarak, olumlu davranışları pekiştirici niteliği olmadan sadece mutlu olsun  diye veriliyorsa, çocuk sürekli olarak daha fazlasını isteyecek ve tatminsiz olacaktır.

Bazı ebeveynler çocuklarına fazla zaman ayıramadığı için kendilerini suçlu hisseder ve hatalarını telafi etmek için hediyeler alır. Hatta bazı ebeveynler,’’benim olmadı çocuğumun olsun. Zaten ne kadar çocuk kalacak ki.. paramız var’’gibi mantıklı sandıkları açıklamalar yapmaktadır.

Çocuğa sürekli istediği her şeyi vermek tehlikelidir.  Çünkü bir süre sonra yolunda giymeyen durumlar ya da hayal kırıklığı yaşarlarsa bu durumlarla başa çıkabilmek için yeterince güçlü olamazlar. Eğer güçlü bir kişiliğe sahip olan çocuklar isteniyorsa, bu tutumdan vazgeçmeli ve çocuğa her istediğine sahip olmayacağı bildirilmelidir.

Çocuğunuzun benmerkezci ve şımarık olmaya başladığını gözlemliyorsanız,  onunla ilişkinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Onunla yeteri kadar zaman geçiriyor musunuz? İhtiyaçlarını, düşüncelerini, endişelerini dikkate alıyor musunuz?

 

    

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Çocuk Gelişim Uzmanı Ebru Ayyıldız

Çocuk Gelişim Uzmanı Ebru Ayyıldız
Çocuk Gelişim Uzmanı Ebru Ayyıldız
İstanbul - Çocuk Gelişim Uzmanı
Facebook Twitter Instagram Youtube