Nemfomani

Nemfomani (seks bağımlılığı/ kompulsif cinsel davranış)

Nemfomani

NEMFOMANİ

Nemfomani; hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen aşırı cinsellik arzusu ve davranışıdır (erkekler için ‘’satiriasis’’ olarak adlandırılır). ‘’Hiperseksüalite’’, ‘’seks bağımlılığı’’, ‘’kompulsif cinsel davranış’’ olarak da adlandırılmaktadır.

Nemfomani yaşayan kişi cinsel davranışlarını kontrol etmekte zorlanır. Tipik belirtiler arasında sürekli cinsellikle ilgili düşünceler, kontrol edilemeyen mastürbasyon, aşırı seks yapma, sürekli pornografi kullanımı, teşhircilik-röntgencilik, cinsel dürtülere direnememe, sonrasında suçluluk duyma vb. durumlar sayılabilir. Madde bağımlılığı gibidir fakat bağımlı olunan nesne bir madde değil bir aktivitedir.

Kişinin yaşadığı bu durum iş hayatında, sosyal hayatında, aile ilişkilerinde, yakın ilişkilerinde ve günlük hayatında sorun yaşamasına sebep olabilir. Bu tip sorunlar yaşıyorsanız bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Psikiyatrik tedavi ve psikolojik destek ile sorunun büyümesi engellenebilir ve zamanla belirtileri kontrol altına almada yardımcı olabilir.

 

Bu makale 16 Mart 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Murat Kuloğlu

Prof. Dr. Murat Kuloğlu, lise öğreniminin ardından Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1989 yılında birincilikle tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini ise 1991-95 yılları arasında Atatürk Üniversitesi'nde yapmıştır. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalın'da 2003 yılında doçent, 2009 yılında ise profesör ünvanını almıştır. 2004-2008 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde klinik şef yardımcısı, başhekim yardımcısı ve 2006-2008 yılları arasında Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü Ruhsatlandırma Ana Komisyon Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.  2013-2020 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nda Öğretim Üyesi ve Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkez Yöneticisi görevlerini yürütmüştür. Bu arada Akdeniz Üniversites ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Seks bağımlılığı
Prof. Dr. Murat Kuloğlu
Prof. Dr. Murat Kuloğlu
Antalya - Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube