Cinsel isteksizliğin nedenleri

Cinsel isteksizliğin nedenleri

Cinsel isteksizliğin nedenleri;

Psikolojik nedenler;

Ergenlik çağından beri ilgisizlik yaşayan grupta, çoğunlukla erken yaşlardaki olumsuz deneyimler, yasaklar en sık nedenler gibi görünmektedir. Özellikle kadınların cinsellikten zevk almalarının, mastürbasyon yapmalarının, cinsel fanteziler kurmalarının, sevişmeye etkin olarak katılmalarının, sevişmeyi başlatmalarının ayıp, yasak ya da günah olarak algılanabildiği ortamlarda büyüyen kadınlar bu suçluluk duygusundan, dürtülerini baskılamakla kurtulmaya çalışırlar. Baskılama için, çoğunlukla farkında olunmayan, cinselliğe yabancılaşma-isteksizleşme mekanizması kullanılır.

Önceleri istek varken ve belli bir zaman sonra ortaya çıkan isteksizliklerin, çoğunlukla eşle yaşanan cinsellik dışı ilişkiler ile yakından ilişkili olduğu düşünülür. Evde bütün ipleri elinde tutan erkeğe karşı belkide kadının tek silahı yataktaki isteksizliği olabilir bunun terside mimkündür. Çekici olmayan bir eş, duygusal olmayan ortamlar, duygusal içerikli fiziksel temas kullanılmadan yapılan direk fiziksel yaklaşımlar, cinsel isteği olumsuz etkileyebilir. İstemeden yapılan evliliklerde de isteksizliğe sık rastlanır. 

Cinsel istek, yaşam koşulları, ekonomik güçlükler, iş koşulları ve evlenme biçimi, boşanma, çocuk sahibi olma, sevilen bir yakının kaybı gibi ciddi yaşam değişikliklerinden olumsuz etkilenebilmektedir. Bu koşullardaki isteksizlik çoğunlukla geçici sorunlara neden olur. Sorun ortadan kalktığında cinsel isteksizliğinde ortadan kalkması beklenir.

Depresyonda cinsel istek ilk kaybolup en son düzelen belirtilerden birisi olabilir. 

Aşağıdaki durumlarda psikolojik nedenler dışında da cinsel isteksizlik olabilir 

Gebelik

Doğum sonrası dönem

Menopoz

Rahim ve yumurtalık ameliyatlarından sonra

Meme kanseri ve tedavisinde

İlaçlar (doğum kontrol hapları, antidepresanlar ve diğerleri)

Sistemik hastalıklar

 

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu Psikiyatri

Yazar toplam 68 makale yazdı.

Etiketler
Cinsellik tedavisi
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu
Adana - Psikiyatri
x
Facebook Twitter Instagram Youtube