Ne kadar süre terapiye devam etmeliyim?

Ne kadar süre terapiye devam etmeliyim?

Ne kadar süre terapiye devam etmeliyim?

Terapi süreci kişiye ve duruma göre değişiklik gösterir. Bazen birkaç seans yeterli olurken, bazı durumlarda uzun süreli ve düzenli bir terapi sürecine girmek gerekebilir. Örneğin, ciddi bir depresyon, başa çıkmakta zorlanılan hafif bir stres durumundan daha fazla tedavi ve danışmanlık gerektirir. Sorunun ciddiyeti ayrıca tedavi süresini ve yoğunluğunu da etkiler. Yoğunluk, seansların sıklığının planlanmasıyla ilgilidir. Kronik, uzun süreli depresyon, reaktif bir depresyondan daha uzun ve daha yoğun tedavi gerektirir. Seçilen tedavi hedefleri de tedavinin süresini etkiler. Tedavi hedefi “kendi başıma idare edebilecek kadar iyi hissetmek” ya da “hayatımı idare etme yöntemimi tamamen değiştirmek” olabilir. aynı zamanda duruma göre tercih edilen terapi yöntemi de süre konusunda belirleyicidir. Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemleri çözüm odaklı olduğundan daha kısa sürede işlevselliği kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu ve bunun gibi kararları uzmanınızla beraberce kararlaştırmak en doğrusu olacaktır. Unutmayın ki terapi de devamlılık oldukça önemlidir. İyileşme göstermek ile tedaviyi başarıyla tamamlamak çoğunlukla karıştırılabilmektedir. Uzmanınızla kararlaştırdığınız seans aralıklarına mutlaka sadık kalmanızı öneririz.

Bu makale 5 Ekim 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Kl. Psk. Kübra Turgut

Uzm. Kl. Psk. Kübra Turgut, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nde başladığı eğitimini onur derecesiyle tamamlayarak "Psikolog" unvanını almıştır. İhtisasını ise, İstanbul Kent Üniversitesi'nde yüksek onur derecesinde tamamlayarak Klinik Psikoloji alanında tamamlamıştır.

Uzm. Kl. Psk. Kübra Turgut , mesleki çalışmalarına kendi özel muayenehanesinde yüz yüze ve online olarak devam etmektedir.

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
facebook
youtube
Etiketler
Seans
Uzm. Kl. Psk. Kübra Turgut
Uzm. Kl. Psk. Kübra Turgut
Antalya - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube