Mide reflüsü
Mide reflüsü

Halk arasında mide reflüsü olarak bilinen gastro-özafagial reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır. Reflü asit, safra ve pankreas sıvısı içeren mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle, yemek borusunun kendisini mide içeriğinden koruma özelliğinin yok olmasıdır. Erişkinlerde ortalama %20 reflü görülmektedir. Çoğunlukla mide ülseri ve gastritlerle karıştırılmaktadır.

Mide içeriği midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeni ile ileri derecede asittir. Mide içeriğinin her zaman safra ve pankreasın salgıladığı enzimlerde bulunur. Alkali olan safra ve pankreas sıvılarıda mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur.

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini elgelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalığında en sık görülen özellik bu kapak mekanizmasının gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birliktedir. Mide boşalım bozukluğu veya bozulmuş yemek borusu hareketi hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.

Normalde içeriğinin özafagusa kaçması yemek borusunun alt ucunda bulunan bir mekanizmanın kelepçe ve kapak mekanizması ile kapanmasıyla olur. Bu mekanizmanın bozulması reflünün en önemli sebebidir.

Reflüde en çok görülen şikayet mide yanmasıdır. Bunun yanında göğüs arkasında yanma hissi,ekşime, ağıza gelen acı tat, ağız kokusu ve mide şişliğidir. Bunun sonucunda gıcık, öksürük, ses kısıklığı, ses tellerinde nodüller, kronik sinüzit, ağız kokusu özafagus alt ucunda hücresel değişikliğe bağlı barret özafagus gelişmesi ve sonucunda özafagus kanserlerine yol açmasıdır. Erişkinlerde meydana gelen allerjik astım bronşitin %70 nedeni reflüye bağlıdır. Reflü tanısında en çok kullanılan yöntem gastroskopi, ph metre, manometri ve baryumlu grafi olmasına karşın en sık kullanılan ve en pratik yöntem gastroskopidir.

Reflü; alkol kullanımı, sigara, acı ve baharatlı yiyecekler dahada artırmaktadır. Reflüsü olan hastalar az az ve sık yemek yemeli, yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi kesmelidir.

Reflü tedavisinde başlangıçta asit salınımını azaltan ve mide duvarını koruyan ilaçlar verilir. 2 ay sonunda hasta rahatlamazsa hastaya operasyon önerilir. Günümüzde laparoskopik yöntemle deneyimli cerrahlar tarafından başarılı bir şekilde bu operasyonlar yapılmaktadır.

Op.Dr.Adnan SULU
GENEL CERRAHİ UZMANI


Antalya Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!