Obezitenin yaygınlaşması ile birlikte zayıflamaya yönelik teknikler daha çok duyulur ve araştırılır hale geliyor. Mide balonu da uzun yıllardır güvenle kullanılan tekniklerden birisi... Bence zayıflamaya yönelik tekniklerden daha da önemli olan hastanın bu durumun farkında olup buna çözüm bulmaya çalışması ve bu konuda çaba sarfetmesi...

Diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı düzenlemeleri sonrası yardımcı teknikler kilo kaybını kolaylaştırır ve uyumu artırır. Mide balonu tekniğinde öncelikli olarak endoskopi ile yemek borusu ve mide değerlendirilir.

Mide balonu yerleştirmeye engel bir problem yoksa midenin uygun yerine mide balonu yerleştirilip şişirilir. Mide balonunun midede kaldığı dönemde mide hacmi küçüldüğü için tüketilen gıda miktarı azalmakta bunun yanında sindirim sistemi tarafından salgılanan hormon düzeylerinde değişiklikler de bu süreçte kilo kaybına yardımcı olacaktır. Geri döndürülebilir bir yöntem olması nedeniyle cerrahi yöntemlere göre mide balonunu daha avantajlı bir hale getirmektedir. Morbid obezlerde (VKI>50 ) cerrahi öncesinde, ameliyat sırasında gelişebilecek komplikasyonları azaltmak için de kullanılmaktadır.


Ankara Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!