Mezoterapi ve kullanım alanları

Mezoterapi ve kullanım alanları

Bazı vitaminler, mineraller, aminoasitler gibi cildin ihtiyacı olan ve deriyi besleyip, nemlendiren ürünlerin ince ve kısa iğneler yoluyla cildin orta tabakasına direkt olarak verilmesidir. Bu yöntemi günlük kullanılan antiaging kremlerin cilt içine depolanması olarak düşünebilirsiniz. Yüz, saçlı deri ve diğer vücut alanlarına uygulanabilir. Bölgeden bölgeye farklı olmak üzere bir-üç hafta arayla, 4-8 seans yapılır. Genel olarak 2-3 seansta sonuç alınmaya başlanır. Seans bitiminde hasta rahatça günlük aktivitelerine dönebilir.  Yan etki olarak hafif yanma, kaşıntı, kızarıklık ve bazen morluk olabilir.

Hedefler

Sağlıklı ve genç cildin korunması

Optimal fizyolojik sağlıklı cilt ortamının yeniden yapılandırılması

Sıkı, parlak ve nemli bir cilt oluşturulması

Deride kollajen, elastik lifleri yapan fibroblastların uyarılması ve hidrasyonun artırılması

İnce kırışıklıkların yumuşatılması

Cilt tonunun düzenlenmesi, lekelerin azaltılması

Göz altlarındaki kırışıklıkların, koyu rengin, şişliğin azaltılması

Saçların güçlendirilmesi, daha yoğun, sağlıklı saçların oluşması

Saç dökülmesinin azaltılması

Vücutta sellülit görünümünün azaltılması

Vücutta bölgesel yağlanmanın azaltılması

Mezoterapide kullanılacak ürünlere karar vermeden önce kişinin cildi değerlendirilir ve kişinin cildinin ihtiyacına göre bir veya birden çok ürünle mezoterapi solüsyonları hazırlanır. En sık tercih edilen mezoterapi ürünleri; hyaluronik asit, somon DNA, vitamin C, DMAE, oligoelementler, biotin ve karnitindir. Mezoterapide kullanılacak ürünlerin CE sertifikasına sahip olması gerekir. Ne yazık ki bazı topikal uygulama ürünlerinin yani CE sertifikalı olmayan maddelerin mezoterapide kullanıldığı görülmektedir.

Kliniğimizde uyguladığımız mezoterapi serisi CE sertifikasına sahip, kozmetik kulanım amaçlı, steril aktif maddelerden oluşmaktadır ve kişiye özel tedavi programları uygulanır.

Bu makale 3 Ocak 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Emel Güngör

Prof. Dr. Emel Güngör Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1989 yılında mezun olmuştur. 1989-1993 yılları arasında SB Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümünde uzmanlık eğitimini almıştır. 1992 yılında Medical College of Wisconsin Dermatoloji Bölümünde, 1999 yılında Mayo Clinic Rochester Dermatoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Bölümlerinde gözlemci olarak çalışmıştır. 1998 yılında Doçent unvanını kazanmıştır. 2001-2010 yılları arasında SB Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniğine Şef Yardımcısı olarak çalışmıştır. 2010 yılında Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılarak İstanbul’a yerleşmiştir. 2010-2018 yılları arasında Acıbadem Fulya Hastanesi ve İstanbul Liv Hastanesi’nde özel hekim olarak çalışmış ve aynı dönemlerde sırasıyl ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Mezoterapi uygulaması
Prof. Dr. Emel Güngör
Prof. Dr. Emel Güngör
İstanbul - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube