Memede iyi huylu kitleler nelerdir?

Memede iyi huylu kitleler nelerdir?

MEME KİSTLERİ

Memedeki süt kanallarından kaynaklanan içi sıvı dolu olan küreciklerdir.Fibrokistik meme dokusu ve fibrokistler kadınların % 60 ında görülür değişik boyutlardadır.(milimetrik ve bazen birkaç santim)Nadir olarak makrokist dediğimiz büyük boyutlarada ulaşabilmektedir.Basit kistlerin kanserleşme riski yoktur.Tanı meme ultrasonografisi ile konur.Cerrahi tedavi gerektirmezler.Makrokistlerde kist içeriği tanı ve tedavi amaçlı iğne ile boşaltılabilir.Şüpheli veya kompleks kistlerde kalın kesici iğne biyopsisi veya cerrahi biyopsi gerekebilir.Ağrılı fibrokistik meme yapısında ilaç tedavisi önerilir.Takip yeterlidir.

FİBROADENOM

Memede en sık görülen iyi huylu kitlelerdir.Memedeki kitlelerin %80 i fibroadenomdur.Genç kadınlarda sık görülür.Lastik kıvamında düzgün sınırlı çoğu kez hareketli kitlelerdir.

40 yaş üzeri kadınlarda, büyüme hızı fazlaysa (birkaç hafta içinde birden büyümüşse), 2 cm’den büyükse, meme kanseri açısından aile hikayesi mevcutsa fibroadenomların mutlaka çıkarılması gerekir. Ergenlik çağındaki genç kızlarda hızlı büyüyen dev fibroadenomlar (5 cm’den büyük) görülebilir. Bunların da cerrahi olarak çıkarılması gerekir.Kimi hastalarda kitlenin meme dokusu içerisinde olmasıda hastayı rahatsız eder,bu durumda cerrahi olarak kitlenin çıkarılması önerilir.

FİLLOİD TÜMÖR

Meme tümörlerinin yüzde 1’inden azını oluşturur. Büyük bölümü (fibroadenomlar gibi) iyi huylu tümörlerdir. Çok hızlı büyüyebilir ender olarak kötü huylu formlarına da rastlanabilir. Muayenede sertçe ve hareketli bir kitle olarak ele gelir.

Klinik olarak dev fibroadenomlarla karıştırabilmektedir.Görüntüleme yöntemleri ile fibroadenomlarla filloid tümörleri ayırt etmek son derece zordur. Kesin tanı cerrahi olarak tüm kitlenin çıkarılması sonucu patolojik incelemeyle ortaya konur.

Filloid tümörlerde kitlenin çevresinden az bir miktar normal meme dokusu ile birlikte çıkartılması tedavisi için yeterli olur.

Bu makale 22 Mayıs 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ali Özlük Genel Cerrahi

Yazar toplam 16 makale yazdı.

Etiketler
Fibrokistik hastalık
Op. Dr. Ali Özlük
Op. Dr. Ali Özlük
Antalya - Genel Cerrahi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube