Memelerde yaşanan büyüklük sorunu omurga ve sırt bölgesinde ağrılara neden olurken, günlük hayattaki bazı aktiviteleri zorlaması, kıyafet seçiminde ortaya çıkardığı zorluklar nedeniyle kadınlarda büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunun çözüm yolu ise meme küçültme estetiğidir. Meme küçültme estetiği sayesinde vücuda orantılı göğüslere kavuşma şansınız bulunmaktadır.

Meme küçültme estetiği nasıl yapılır?

Meme boyutları oldukça büyük olan , bel-boyun ağrıları gibi bulguların yanı sıra psiksosyolojik sorunları olan kişilerin ameliayat öncesi yapılan bir takım testler sonrasında sorun görülmediği takdirde meme küçültme estetiği yapılmaktadır. Hastanın öncesi gebelikleri, emzirme durumları ve olası gebelik planları dikkatle değerlendirilmelidir. Hiç gebeliği olmayan ,hiç emzirmeyen hastalara bu ameliyatın sonrasında süt verme ihtimallerinde azalma olabileceği özellikle anlatılmalıdır. Bunun yanı sıra ameliyatta yapılan kesilerin izleri kalıcıdır ve meme başı hissinde azalma ihtimali mevcuttur.

Ameliyat genel anestezi altında ameliyat öncesi belirlenen tekniğe uygun çizimlerin yapılması sonrası başlanır. Meme küçültme ameliyatı tekniği meme boyutu ve memenin sarkma derecesi ile alakalıdır. Meme başı çevresinden meme altı oluğa uzanan düz bir çizgi (lolipop tekniği) olabileceği gibi olukta da kesinin devam ettiği ters T şeklinde kesi teknikleri vardır. Büyük boyutlu ve çok fazla sarkma problemi olan hastalarda ter T tekniği kullanılmaktadır.

Ameliyat sonrasında bilgede oluşabilecek kanamanin kontrolü amaçlı drenler kullanılmaktadır. Drenler ameliyat sonrası 1-2 gün sonra çekilmekte ve hasta taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası yaklaşık 4-6 hafta kullanılması gereken korse niteliğinde medikal bir sütyen ile takiplere devam edilecektir. Bunun yanında operasyon sonrasında yaşanacak olan morluk ve şişlikler her cerrahi operasyon sonrasında görülen durumlardan bir tanesidir ve geçici olmaktadır.

Ameliyat sonrası görülebilecek sorunlar nelerdir?

Ameliyat sonrası oluşabilecek sorunlar; kalıcı yara izi, yaşanabilecek olan enfeksiyon sorunları, meme başında duyu kaybı, kanama, memelerde şekil bozukluğu ve asimetri ,cilt renginin değişmesi ve morarma, potansiyel cilt kayıplarının görülmesi, operasyon sonrasında emzirme konusundan bazı riskler oluşmasıdır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!