Memenin yapısal ya da edinsel yani doğum yada kilo alımına bağlı büyüklüğü birçok kadın için önemli bir sağlık problemidir.

Başlıca şikayetler arasında:

- Boyunda düzleşme ve ağrı

- Omuzlarda çökme ve sütyen izi

- Kimi hastalarda solunum güçlüğü

- Meme altı pişikleri, koku

- Meme derisinde çatlaklar

- En önemlisi sosyal hayatta istediği gibi giyinememe

CERRAHİ TEKNİK

Ters-T dediğimiz klasik teknik yada ‘İ’ şeklinde yani sadece meme başı ve meme altına doğru uzanan kesilerle fazla olan deri, yağ ve meme dokusu çıkartılmaktadır. Her iki teknikte izler kalmakla birlikte bu izler bir, birbuçuk sene zarfında belirginliğini yitirmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası tekrar hamile kalırsanız emzirmeyle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz yada aşırı kilo alımına bağlı tekrar memelerde büyüme görülebilir. Bu konuları ameliyat öncesi doktorunuzla görüşmeyi unutmayın

İYİLEŞME SÜRECİ

Meme küçültme ameliyatı sanıldığının aksine yoğun ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrası 2. günde duş almaya başlayabilirsiniz. Ilk 2 hafta ağır eşyalar taşımayın ve yürüyüş tarzı hareketler dışında fitness- aerobik tarzı hareketlerden uzak durun.

Ameliyat sonrası 1 ay boyunca balensiz ve süngersiz, göğsü tamamen içeren sütyenler kullanmalısınız. Spor ve yüzmeye yara yeri problemi yaşamayan hastalar 1 . aydan sonra başlayabilir.

Yaranın iyileşmesi ve memenin eski yumuşaklığına ulaşması ortalama bir yılı bulmaktadır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!