Meme kanseri tüm insanlarda gelişebilir, ancak erkeklere oranla kadınlarda meme kanseri gelişimi çok daha fazla orandadır. Dolayısıyla kadın olmak en önemli ve değiştirilemez meme kanseri risk faktörlerinden biridir. Bununla birlikte, kişinin yaşı, genetik yapısı da yine değiştirilemez risk faktörlerindendir.

Diğer bazı faktörler ise kişinin sakınabileceği, değiştirebileceği risk faktörlerindendir. Bunlar, kişinin aşırı kilolu oluşu, sigara içip içmediği, ne kadar sağlıklı beslendiği, yaşadığı çevre olarak sayılabilir ve kişi seçimleriyle bu riskleri en aza indirebilmektedir.

Meme kanserlerinde yaş en büyük risk faktörüdür. Yaşlandıkça vücutta genetik bozulma oluşması ihtimali de o kadar artmakta, buna karşın bu bozulmayı onarma kapasitesi de o kadar azalmaktadır. Yaş alma süreci durdurulamayacağına göre, bazı yaşam tarzı seçimleri ile bu riskleri en aza indirebilmek mümkündür.

Sağlıklı beslenme,

Düzenli egzersiz

Düşük alkol tüketimi,

Sigara içmeme ve

Kilo kontrolü, gibi koşullara dikkat ederek meme kanseri riskini en aza indirebilmek mümkündür.

Kadınlarda meme kanserleri %5-%10 oranında genetik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Ailede meme kanseri geçiren yakınları olan kadınlarda, anne babadan geçen bazı genleri taşıyan kişilerde de kansere yakanma riski iki kat arttırmaktadır. Kişinin daha önce meme kanseri geçirmiş olması ya da radyasyona maruz kalması da meme kanseri riskini arttırmaktadır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!