Meme büyütme genel olarak gelişim bozukluğuna bağlı (teki yada ikisi birden) küçük meme yapısı, hamilelik sonrası kilo verme nedeniyle küçülme doku hacmindeki azalma, vücut yapısına göre küçük olan meme büyüklüğünün estetik kaygılarla değiştirilmek istenmesi durumlarında uygulanan meme büyütme ameliyatlardır.

Meme büyütme operasyonlarında yaygın olarak kullanılan implat silikon kullanır. Meme içine silikon protez yerleştirilerek gerçekleştirilen göğüsler istenilen büyüklüğe getirilir. Öncelikle şunu açıklıkla belirtmek gerekir ki kullanılan Silikon kanserojen değildir. Silikon vücut içinde herhangi bir tepkimeye girmez.

Kullanılan silikon çeşitleri Sıvı silikon ( İmplantın içindeki silikon sıvı haldedir, deri üzerinden dokunulduğunda hissedilmesi güçtür) ve Katı silikon ( sıvı silikon implanta göre daha sert bir yapıdadır. Deri üzerinden dokunulduğunda rahatlıkla hissedilir) olmak üzere iki çeşittir ve genellikle doğal yapıya daha yakın olan Sıvı Silikon tercih edilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikon Şekil ve Tipleri Nelerdir?

Damla silikon (alt kısmına dolgunluk verir)

Yuvarlak silikon (üst kısma dolgunluk verir)

Meme büyütme amacı ile yapılan ameliyat yarım saat ile bir buçuk saat arasında sürmektedir ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sonrası hasta aynı gün taburcu edilebilir. Yine doktorunuz tavsiyesine göre ilk geceyi hastanede de geçirebilirsiniz. Ağrılı bir operasyon değildir. Hissedilecek ağrılar ise ağrı kesici alınarak giderilebilir. Herhangi bir enfeksiyonun önüne geçmek için bir hafta antibiyotik kullanılmalıdır.

Ödem ve morarma genelde az olacaktır ve maksimum 10 gün içinde geçecektir. Dikiş izi bırakmayan ve kendiliğinde eriyen dikiş ipleri nedeniyle dikişleri aldırmanıza gerek yoktur. Ameliyattan sonra birkaç gün içinde işinize ve sosyal hayatınız rahatlıkla dönebilirsiniz. 4 ile 6 hafta sonunda göğüsler yeni şeklini tam olarak almış olacaktır.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığı görülmesi durumunda ameliyat ertelenmeli tam iyileşme sonrası yapılmalıdır.

Sigara kullanımı ameliyattan 1 hafta önce kesilmelidir.

Aspirin, sarımsak gibi kan sulandırıcılar, vitamin tabletleri ameliyat öncesinin kullanımı 10 gün önce sonlandırılmalı.

Adet dönemlerinde kanamayı fazla olabileceği için ameliyat adet dönemine denk getirilmemelidir.

Operasyondan bir hafta önce meme büyütme ameliyat öncesi üst solunum yolu enfeksiyonu oluştu ise ameliyat ertelenmelidir.

İdrar ve kan tahlillerinizi ameliyat günü sabahı mutlaka yanınızda bulundurunuz ve ameliyatta altı saat önce yeme içme kesilmelidir.

En önemli hususlardan biri ameliyat günü moralinizi yüksek tutun ve stresli bir ruh halinden uzak durun.

MEME BÜYÜTME OPERASYONUNA HAZIRLIK VE PLANLAMA AŞAMALARI

Operasyon öncesi planlama aşaması ne kadar iyi yapılırsa estetik operasyonun başarısı o kadar yüksek olacaktır. Öncelikle hasta ile doktor arasında güvene dayalı bir iletişim şarttır.

İlk olarak hastanın tıbbi öyküsü iyi irdelenmelidir. Aile geçmişinde meme veya yumurtalık kanseri olup olmadığı araştırılmalıdır. Cilt yapısının belirlenmesi, deri altı yağ kalınlığının ölçümü. Fiziksel muayene ile hastanın beden ölçüsü, kilosu, yeme alışkanlıkları (ilerleyen süreçte kilo alımı veya zayıflama), meme simetrisinin belirlenmesi çok önemlidir.

Hasta arzu ettiği meme büyüklüğü ve şekli ile ilgili önceden mutlak bir fikri olacaktır. Planlama sırasında çeşitli göğüs modelleri üzerinde değerlendirmeler yapılır ve en uygun meme büyüklüğü ve şekline kara verilir ve ameliyat gününe karar verilir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI SONRASI

Göğüsleri büyütmek için yapılan ameliyat yaklaşık 1, saat sürmektedir. Yanınızda bir refakatçi olması sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır.

Operasyon sonrası dinlenme dönemi 3-4 gündür. Bu süre sonunda doktorunuz tavsiyelerine uyarak günlük hayatına dönebilirsiniz.

3-4 Gün sonunda banyo yapabilirsiniz, dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerini aldırmanıza gerek yoktur.

Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrası göğüslerinizi darbelere karşı korumaya özen gösteriniz.

Morarma ve ödem oluşması normaldir ve geçicidir.

İlk on beş gün memeleriniz beklediğinizden biraz büyük görünecektir. Endişelenmeyin daha sonra doktorunuzla planladığınız boyut ve şekle gelecektir.

Beden hareketlerini kısıtlamayan bir ameliyat olsa da bedeninizi zorlayacak uzanma, gerilme vb hareketlerden uzak durunuz.

Doktorunuzun tavsiyelerine uyun ve kontrolleriniz aksatmayın. Beslenmenize dikkat edin, sigara ve alkolden uzak durun.

MEME BÜYÜTME HANGİ DURUMLARDA KİMLERE YAPILIR?

Vücut yapısına göre küçük olan göğüslerin uygun boyuta getirilmesi için.

Doğum sonrası hacim kaybeden göğüslerde

Göğüslerinin görünüşünden memnun kalmayan kadınlarda

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİNDE SIKLIKLA MERAK EDİLENLER

KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI YAPILIYOR?

20 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir.

SİLİKON İMPLANT KANSER YAPAR MI?

Silikon implatın kanser yaptığına dair tıbbi bir veri ve araştırma yoktur.

MEME BÜYÜTME SONRASI AMELİYAT İZİ KALIYOR MU?

Meme altında kalan ve fark edilmesi güç iz kalabilir.

AMELİYAT SONRASI EMZİRMEDE PROBLEM OLUR MU?

Süt kanallarına müdahale edilmediği için ameliyat sonrası süt verme fonksiyonunda hiçbir problem görülmez.

OPERASYON SONRASI MEME KANSERİ TETKİKLERİMİ YAPTIRABİLİR MİYİM?

Meme kanseri kontrollerinizi yaptırmanızda hiçbir engel teşkil etmez

MEME BÜYÜTME AMELİYATININ ÜCRETİ NE KADAR?

Ameliyatın içeriğine göre ücret değişkenlik gösterir. Standart bir meme büyütme fiyatları olamaz uygulanacak yöntem ve kullanılacak silikon implant maliyeti değiştirecektir. Ameliyat sağlık sigortası kapsamına girmez.

GÖĞÜSLERİ ESTETİK BÜYÜTME OPERASYONLARININ RİSKLERİ VAR MIDIR?

Doğru donanım ve tekniklerle, yetkin operatör doktorlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda risk minimumda tutulur. Hastanın da doktorunun tavsiyelerine mutlak uyması çok çok önemlidir.

SİLİKON MEME BÜYÜTME AMELİYATI AĞRILI BİR AMELİYAT MI?

Operasyon sonrası ağrı hissi çok yoğun olmaz ağrı kesicilerle geçirilebilecek düzeydedir. Herhangi bir enfeksiyona engel olmak için antibiyotik kullanılır.

Ameliyat sonrası yatış pozisyonunuz dikkat edilmediği zaman silikon yerinden kayabilir. Hasta operasyon sonrası ilk üç gün düz pozisyonda ve sırtüstü yatılmalıdır. Daha sonra yan pozisyonda yatmaya özen gösterilmelidir.

Meme büyütmeyi planlayan kişilerin öncelikle operasyonu yaptırmalarına sağlık koşulları elverişli olmalıdır, doktorunuz bu konuda size gerekli bilgileri verebilir. Trabzon ve İstanbul’da meme büyütme fiyatları, konusunda uzman doktor muayenesi sonrası uygulanacak yöntemin seçimi, yeni şeklin belirlenmesi ve diğer belirleyici maliyetler belirleyici unsur olacaktır.


Trabzon Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!