Göz kapağı estetiği ( blepharoplasty )
Göz kapağı estetiği ( blepharoplasty )
Gözler, yüz güzelliğinin en önde gelen unsurlarıdır. Kişinin her türlü duygusunu dışa vurmasını sağlayan ve elbette, görme duyusunu sağlayan organımızdır. Göz kapakları ise, görme organı olan gözlerimizi koruyan yapılardır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak her iki göz kapağı ve çevre dokularda çeşitli değişiklikler olur. Bunlar;
-Kaşların düşmesi,
-Üst göz kapağı derisinin gevşeyip, gözün üzerine doğru kayması,
-Gözlerin kenarındaki ciltte kırışıklık oluşması ( kazayağı )
-Alt göz kapağında gevşeklik ve buna bağlı sarkma ve ciltte kırışıklık oluşması,
-Göz altı yağ torbalarının oluşumu veya artışı,
-Alt göz kapağının yanak ile sınırında çöküklük oluşması.
Bu değişiklikler, kişinin bakışlarını etkileyerek, onu yorgun, üzgün, tükenmiş ve olduğundan daha yaşlı gösterir. Kişinin genetik yapısına bağlı olmakla birlikte, bu değişiklikler ortalama 30 lu yaşlarda başlamaktadır.
Estetik göz kapağı ameliyatı, bu saydığımız sorunların birkaçının veya hepsinin giderilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Her iki göz kapağı için yapılan işlemler birbirinden farklıdır. Üst göz kapağından deri ve kas fazlası çıkarılırken, alt kapak için ise fıtıklaşmış göz içi yağ torbaları eski yerlerine alınarak üzerini örten dokular sağlamlaştırılır ve alt göz kapağı kasları ve derisi sıkılaştırılır.

Ameliyat Tekniği
Göz kapakları üstte kaşlar, altta ise elmacık kemiği üzerindeki yağ yastığı ile sıkı ilişki içinde olduğundan ameliyat sırasında bu yapılardaki anatomik bozuklukların da giderilmesi gerekir. Son yıllarda, alın gerilmesi veya kaşların kaldırılması üst göz kapağı estetiğinin bir parçası haline gelmiştir. Aynı şekilde elmacık kemiği yağ yastığının yukarıya asılarak tespit edilmesi, alt göz kapağı ile yanak arasında oluşan boşluğu doldurarak daha genç bir yüz görünümü sağlayacaktır.
Ameliyat sedasyon / lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Ortalama 1-1,5 saat sürer. Ek işlemler yapılırsa, buna bağlı olarak ameliyat süresi uzayabilir. Üst göz kapağı için kesi yeri, göz kapağı katlantısı, alt göz kapağı için ise kirpiklerin hemen altıdır. Her iki kesi izinin de rengi solduktan sonra görülmesi hemen hemen imkânsızdır.
Ameliyat sonrası göz kapaklarında hafif bir şişme ve nadiren morarmalar olur. Bu durum dikişlerin alındığı 4. güne kadar hızla düzelir. İlk birkaç gün, birkaç yastıkla yatmak ve yüze soğuk uygulamak şişliklerin azaltılmasında etkilidir. Ağrı çok nadiren olmakla beraber sıradan ağrı kesiciler ile kolaylıkla giderilir. Ameliyattan bir hafta sonra hasta sosyal ortamına ve işine rahatlıkla dönebilmektedir.

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!