Lazerlipoliz nedir ?

Lazerlipoliz nedir ?

Smartlipo ile Lazer Lipolizis , esas olarak lazer ışığı ile doğrudan yağ hücresinin zarının patlatılması prensibine dayanır. Kullanılan lazer kaynağı ultrashort pulse lazer atışı yapmaya olanak sağlar. Bu lazer Saniyede 40 kez düşük 150 milijoulelük bir atış ile çalışılır. Lazerlipoliz liposculpture(vücut şekillendirme) uygulamalarında yenilikçi bir prosedürdür. Dünyada 3-4 yıldır uygulanmakta olup 2006 yılında FDA onayı almıştır.

Hangi alanlarda tedavi amaçlı kullanılıyor ?
Lazer Lipolizis özellikle birkaç bölgesinde az veya orta düzeyde yağ birikimi olan hastalarda idealdir. Tüm vücutta ve ileri derecede yağ birikimi olan hastalarda ise tumescent liposuction ile birlikte kullanılırsa , uygulama sonrasında ciltte görülebilecek sarkma ve düzensizlikleri azaltarak elde edilen sonucun daha da iyi olmasını sağlar. Tumescent tekniğinde kullanılan sıvı, Nd-YAG lazer ışığını absorbe etmediği için herhangi bir ters etkileşim olmaksızın kombine edilebilir.

Tedavi de dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?
Tedavide önemli olan uygun hastanın seçilmesidir. Hasta ile ilgili başka dikkat edilecek bir durum yoktur.

Tedavi olmadan önce, tedavi olacak kişilerin yapması gereken özel bir şey var mı ?
Hastanın uzman doktor ile görüşüp uygun olduğunun belirlenmesi dışında hayır.

Tedavi olmadan önce ön hazırlık yapılıyor mu ?
Tedavi öncesi herhangi özel bir ön hazırlık yoktur. Ancak hastanın allerjik olduğu ilaçlar Ya da şeker,kalp,tansiyon gibi kronik hastalığı olup olmadığı gibi genel sağlık durumu ile ilgili cevaplar alınır. Ve bunlara yönelik tedbirler sağlanır.

Lazerlipoliz nasıl uygulanıyor ?
Uygulama için kesinlikle genel anestezi şart değildir. Alan sayısına ve genişliğine göre lokal anestezi veya sedasyon anestezisi ile rahatlıkla uygulanabilir.

Uygulamalar kaç seans sürüyor ?
Uygulamalar genelde 1 seanstır ama uygulanacak alandaki yağ miktarına göre seans sayısı arttırılabilir. 3-4 ay ara ile tekrarlamak mümkündür.

İyileşme süreci ne kadar ?
İyileşme süreci klasik liposuctiona göre çok daha kısadır. Hasta yapılan uygulamaya göre işinden ya da sosyal hayatından hiç ayrı kalmaz. Alan sayısının fazla olduğu geniş uygulamalarda 2-3 günlük bir ara vermesi gerekebilir.

Tekrar bölgesel kilo alma olasılığı var mı?
Bu metotta da liposuctionda olduğu gibi amaç yağ hücrelerinin tamamını yok etmek değildir. Bu nedenle hastanın her yöntemden sonra olduğu gibi bu yöntemden sonrada abur cubur yememesi ve daha sağlıklı beslenmeye yönelmelidirler. Bu gibi hastalar kesinlikle eski alışkanlıklarını bırakmalıdırlar.

Laserlipoliz'in liposuction'dan ( yağ aldırma) farkı ne ?
Klasik liposuction işleminde o bölgeye tekniğe göre değişmekle birlikte sıvı verilir ve sonra yüksek bir negatif basınçla yağlar çekilir. Liposuction işlemi genelde hastanede ve narkoz altında yapılır. 10-15 gün süren morluk görülmesi de nadir değildir. Sonrasında ise 1 ay kadar korse kullanmak gerekir. Hafif liposuctionda bile en az 2-3 günlük bir toparlanma süreci gerekir.

 Lazer Lipoliz az invaziv ve etkili bir yöntemdir. Uygulama sonrasında uzun süre korse giyilmesi gerekmez, sadece 5-7 günlük bir korse giyilmesi yeterlidir. Tekrarlamak gerektiğinde ilkinden daha travmatik bir prosedür değildir. Ayrıca klasik liposuction metodlarıyla vücut şekillendirmenin zor olduğu kol içleri,çene altı, boyun,üst karın bölgesi,sırt ,ayak bilekleri gibi bölgelerde dahil olmak üzere tüm vücut bölgelerine rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Bu yöntemle yağlarından kurtulan kişilerin daha sonra tekrar aynı sorunla karşılaşma olasılığı var mı? Bu durumda ne yapılması gerekir ?

Her metotta olduğu gibi bunda da tekrar aynı bölgede yağlanma olabilir. Çünkü uygulama sırasında yok edilen yağ hücreleri geri gelmez ancak eğer hasta gereğinden fazla kalori alırsa kalan yağ hücrelerinde hacim olarak artış olma olasılığı mevcuttur. Böyle bir durum olursa işlemi tekrar yapmak gerekir.

Her hangi bir yan etkisi var mı ?
Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Erkekler için de uygulanabilir mi ?
Evet. Erkekler içinde uygulanabilir.15-16 yaşından büyük herhangi bir cinsiyetteki hastaya uygulanabilir. Erkek hastalarda özellikle jinekomasti ( erkekte kadın tipi meme büyümesi) vakalarında tercih edilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse ?
Lazer Lipolizde sonuçlar alanın genişliğine ve yağ miktarına bağlı olarak 2-5 ay arasında ortaya çıkar. Bu nedenle bu dönemde hastaların lenfatik drenajı sağlayan ve ödemi azaltan bir soft masaj uygulaması sonuçları daha da mükemmelleştirecektir. Ayrıca Lazer Lipoliz etkili, az invaziv, kanamayı önleyen(hemostatik), kısa sürede iyileşmeye olanak veren ve bandajlama süresinin çok kısa olduğu bir vücut şekillendirme prosedürüdür. Operasyon klinikte gerçekleştirilebilir. Bu hastanede gün geçirmek istemeyen hastalar için teşvik edici bir imkandır.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ahmet Arif Eroğlu

1971 yılında İzmir’de  dünyaya gelen Op. Dr. Ahmet Arif Eroğlu; Tıp Fakültesi eğitimini 1993 yılında Ege Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Uzmanlığını 2001 yılında Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesinden almıştır. 

Op. Dr. Ahmet Arif Eroğlu'nun özel ilgi alanları arasında; lazer lipoliz ile vücut şekillendirme uygulamaları yer almaktadır. Özellikle bu alanda yeni teknikler geliştirerek  uluslararası kalite standartlarında hastalarına hizmet vermektedir.

Lazer ile vücut şekillendirme uygulamalarında güncel teknolojiler kullanan Dr.Eroğlu,  Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği ve Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS) üyesidir. 

İlgili alanı ile ilgili olarak eğitimler de veren Dr. Eroğlu, özel kliniğinde hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir. 

 

Etiketler
Lazerlipoliz nedir
Op. Dr. Ahmet Arif Eroğlu
Op. Dr. Ahmet Arif Eroğlu
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube