Laminate veneer tedavisi hakkında bilgiler

Laminate veneer tedavisi hakkında bilgiler

Lamina, laminant, laminat veya lamine diye de telaffuz edilen veneer / vener uygulamalar, özetle diş in dış yüzeyine, daha çok estetik amaçlı yapılan yaprak şeklindeki uygulamalardır. 

Hastanın önceden hassasiyeti yoksa diş leri uyuşturmaya da gerek yoktur.
Porselen veya kompozit malzemeyle yapılır.
Işık geçirme özelliği olduğu için doğal diş ten ayırmak mümkün değildir, farkedilmez.
Bu yolla diş lerden daha az kesim yapılarak estetik görünüm sağlamak mümkündür.
Laminate (yaprak) uygulamalardan sonra, ağız bakımına ve özellikle diş aralarının temizliğine daha fazla özen gösterilmelidir.
Laminate (yaprak) uygulanmış ağız ile çok sert gıdalar ısırılmamalı ve laminate'leri (yaprakları) zorlayacak kötü alışkanlıklar (tırnak yeme vs.) terkedilmelidir.
Gülüş tasarımının hayata geçirilmesi en fazla 3-4 gün sürer. Ancak gülüş tasarımı hayata geçirildikten sonra dudakların yeni görünüme uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabilir. Bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye edilir.
Laminate Veneer
Not: Dişlerinin görünümünden memnun olmayan kişilerden, diş lerin bir kopyası elde edilerek, model üzerinde bir tasarım yapılabilir. Yani diş lere hiç bir müdahelede bulunmadan önce, diş lerde oluşturulacak değişik kişiye gösterilebilir.
Hangi durumlarda uygulanır?

1. Renklenmelerde; bleaching ( diş beyazlatma) gibi yöntemlerle sonuç alınamayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında 
2. Ayrık diş leri bitiştirmede (diastema kapama) 
3. Kırık veya aşınmış diş lerin restorasyonunda (özellikle ön diş lerde) 
4. Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde 
5. Çapraşık ve eğri diş lerin belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla (ortodontik tedavi alternatifi olarak) 
6. Dişetleri çekilmiş uzun ve kötü görünüme sahip diş lerde 
7. Doğuştan eksik ya da fazla diş lerin bozduğu gülme hattı estetiğinin tekrar geri kazanılmasında 
8. Diş - diş eti - dudak ilişkilerindeki oransal sapmalarda ideal bir gülümseme ilişkisinin tekrar kazanılmasında (gülüş tasarımı) 
9. Dişlerinin görünümünden memnun olmayan herkesin ağzında

Laminate Kompozit 
- Tek seansta uygulama bitirilebilir
- Dişlerden neredeyse hiç kesim yapılmaz
- Gülüş tasarımı uygulanırken hastayla interaktif çalışılır
- Laminate kompozitler, diş dokusuna nüfuz edebilen özel ajanlarla diş e tutunur (kompozit dolgulardaki gibi)
- İlk başta doğal ve hastanın kendi diş leriyle uyumlu görüntü elde edilmesine rağmen, zamanla (alınan gıdalara bağlı olarak) renklenmeler olabilir
- Laminate kompozitlerde zamanla oluşan renklenmeler, diş hekiminin yapacağı basit polisaj (parlatma) işlemleriyle giderilebilir
- Malzeme aynı olsa da kesinlikle kompozit dolguya eşdeğer bir uygulama değildir
- Kompozit dolgudan pahalı, porselen kuron kaplamadan ucuzdur

Laminate Porselen
- Çok seanslı işlemdir
- Dişlerden 0.3 - 0.7 mm'e kadar kesim yapılır
- Gülüş tasarımında karar verilen form ve uzunlukta yapılmış plastik geçici laminate (yaprak) diş e yapıştırılır. Bunlar laminate porselen gelene kadar diş leri korur
- Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş estetiği konumlandırılır. Hastadan da onay alındıktan sonra laboratuvarda bu modele göre laminate porselen hazırlanır.
- Çok kuvvetli biyolojik uyumlu bir malzemeyle diş e yapıştırılır
- Laminate porselenlerde sonradan renklenme olmaz
- Malzeme aynı olsa da kesinlikle porselen kuron kaplamaya eşdeğer bir uygulama değildir
- Porselen kuron kaplamadan pahalıdır

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dt. Gürkan Metin

Dr. Dt. Gürkan METİN, lisans öncesi öğreniminin ardından Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1998 yılında tamamlayarak Diş Hekimi unvanı almıştır. 1998-2000 yılları arasında Ankara’da görev yapmış olan Dr. Dt. Gürkan METİN, 2001-2007 yılları arasında İzmir - Bornova’da ortağı da olduğu özel bir poliklinikte görev yapmıştır.

2008 yılında İzmir - Bornova’da kendi özel kliniğini açmış olan Dr. Dt. Gürkan METİN, 2014 yılında muayenehanesini Alsancak’a taşımış olup halen burada Ağız ve Diş Sağlığı alanında başarılı tedavilerine devam etmektedir.

Dt. Gürkan Metin
Dt. Gürkan Metin
İzmir - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube